Zaštitu u Londonu tražio je Ivica Todorić nakon propasti njegova carstva i sumnji u tešku gospodarsku prijevaru. Otad su prošle pune četiri godine, a optužnica je sad zapela na sudu.
Pročitajte i ovo
27 milijuna eura
Todorić tvrdi da je blokirao imovinu Fortenove u Nizozemskoj, oglasili se iz kompanije
Objavio na blogu
Ivica Todorić objavio iskaz direktora AlixPartnersa USKOK-u: "Borg je radio na otimanju Agrokora po naređenju Plenkovića"
Od scena policije u Kulmerovim dvorima pune su četiri godine. Iz Londona je Ivica Todorić predan Hrvatskoj godinu poslije i priveden u Remetinec.
“Ja sam tu da dignem Hrvatsku gore", izjavio je Todorić u studenome 2018. godine.
Prije dvije godine podignuta je optužnica, Todorić i još 14 osoba okrivljeni su za teške malverzacije. Poljski KPMG proveo je vještačenje za Državno odvjetništvo, Hrvatsku je to stajalo 8 i pol milijuna kuna. Obrana se žalila da je bila uključena i hrvatska podružnica te tvrtke koja je radila vještačenja za izvanrednu upravu Agrokora te da je u sukobu interesa. Sud je uvažio žalbu.
"U ponovljenom odlučivanju prvostupanjski će sud otkloniti pogreške na koje je upozoren. Osim toga cijenit će da se strankama, odnosno obrani, u ovom stadiju postupka mora omogućiti utvrđenje koje su sve osobe sudjelovale u izradi nalaza i mišljenja", navodi Visoki kazneni sud.
Obrana upućuje - većinu vremena na izvješću je radila hrvatska podružnica.
Fran Olujić, odvjetnik Ante Todorića: "Koje je u isto vrijeme radilo za Izvanrednu upravu. Prema podacima kojima mi raspolažemo Izvanredna uprava je tom društvu i nekim drugim društvima iz KPMG tvrtke platilo više od 6 milijuna eura. Prema tome imamo situaciju da je isto trgovačko društvo radilo za oštećenika Agrokor i za Županijsko odvjetništvo što je samo po sebi nedopustivo“
Anto Nobilo, odvjetnik Piruške Canjuge, naglašava kako je Izvanredna uprava Agrokora podnijela kaznenu prijavu protiv njihovih klijenata i podnijeli su odštetni zahtjev.
"Prema tome oni su oštećenici, stranka u postupku i ne može stranka u postupku plaćati vještake, a taj vještak bi trebao biti neutralan i nepristran."
U državnom odvjetništvu šute. Glavna državna odvjetnica objašnjavala je - za takav posao morali su posegnuti za poljskom tvrtkom, u Hrvatskoj takve nema.
Zlata Hrvoj Šipek, glavna državna odvjetnica u listopadu 2021. je izjavila: "Ja se ne bih upuštala u odluku suda, ali državno odvjetništvo je radilo ono što je smatralo da treba napraviti i povjerilo vještačenje onom tko je za to kompetentan!"
Na sudu je da utvrdi ima li sukoba interesa i je li vještačenje zakonit dokaz. Ako nije, trebat će provesti novo vještačenje, utrošiti dodatan novac i vrijeme u ionako skupom i dugom postupku s puno okrivljenika i s više od stotinu tisuća stranica spisa.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr