Agencija Reuters navodi ključne trenutke političkog životopisa Ivice Račana, posebno ističući da je kao predsjednik Komunističke partije Hrvatske (KPH) 1991. godine dopustio održavanje prvih slobodnih izbora.
Pročitajte i ovo
Agencije ne vraćaju novac
Otkazuju se maturalna putovanja, roditelji ogorčeni: "To nije mali iznos, ni kune ne možemo dobiti natrag, a nismo mi krivi"
Nova godina donosi promjene
Racionalizacija državne uprave: Ukidaju se i drugim tijelima pripajaju brojne agencije, zavodi...
Reuters podsjeća da je u siječnju 2000. godine Račan preuzeo vodstvo u koaliciji lijevog centra i kao premijer proveo niz političkih i gospodarskih reformi koje su Hrvatskoj otvorile put prema članstvu u Europskoj uniji (EU).
"To ga je učinilo ključnom osobom u suvremenoj hrvatskoj povjesti", piše Reuters, no dodaje da Račan "nije, za razliku od nacionalističkih vođa, pridobio širu potporu konzervativnog, rimokatoličkog društva u Hrvatskoj".
Njemačka novinska agencija dpa među posebnim Račanovim zaslugama ističe njegov odlazak s posljednjeg Kongresa KP Jugoslavije 1990. godine nakon sukoba sa Slobodanom Miloševićem, reformu KPH i održavanje prvih demokratskih višestranačkih izbora.
"Ivica Račan odigrao je i vrlo važnu ulogu u demokratizaciji Hrvatske i utiranju puta prema članstvu u EU-u", piše dpa navodeći da su "politički analitičari Račana držali umjerenim, smirenim političarom uvijek spremnim na kompromis, a kritičari mu zamjerali što se nije obračunao s malverzacijama iz Tuđmanova režima, ratnim zločincima i profiterima".
Francuski AFP navodi da se Račan posebno istaknuo u naporima da kao premijer od 2000. do 2003. godine "izvede svoju zemlju iz međunarodne izolacije u kojoj se našla zbog autokratske politike prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana".
I agencija AP prenosi vijest o smrti Ivice Račana, bivšeg
komunističkog čelnika koji je poslije vodio prvu hrvatsku prozapadnu vladu. "Politički uspon počeo je u Jugoslaviji osamdesetih godina postavši 1989. godine predsjednikom KP Hrvatske", piše AP i dodaje da je "postao ključna figura raspada nekadašnje federacije kada je napustio Kongres KP Jugoslavije prosvjedujući protiv Miloševićevih napora da zaustavi pokrete za neovisnost u bivšim jugoslavenskim
republikama".
Talijanska novinska agencija ANSA opisuje ga kao "čelnika hrvatske oporbe i povijesnog šefa socijaldemokracije u Hrvatskoj".
"U 2000. godini branio je mladu hrvatsku demokraciju kad je pobijedio nacionaliste na izborima", piše ANSA i dodaje da se u "Zagrebu ocjenjuje da je trenutak vrlo osjetljiv jer se mora izabrati novi kandidat za opće izbore koji će se održati u studenome ove godine".
Vijest o smrti Ivice Račana prenose i austrijska novinska agencija APA, slovenski STA, srpski Tanjug i ostale agencije.