'Imat ćete naš stav do saborske sjednice, ne znamo da li nadležne institucije uopće za nešto terete Polančeca', kazala je Adlešič na konferenciji za novinare nakon sjednice Predsjedništva HSLS-a, dodavši da gotovo svaki dan o aferi u Podravci, odnosno tko je odgovoran, razgovara s premijerkom Jadrankom Kosor. Upitana bi li njezina stranka, da se danas glasuje u Saboru, bila za Polančecovu smjenu, odgovorila je da nikada ne odgovara na 'ki bi da bi pitanja', te istaknula da će do saborske rasprave o oporbenom zahtjevu za Polančecovom smjenom sigurno raspolagati s više informacija na temelju kojih će HSLS i temeljiti svoj stav. 'Svaka afera šteti politici, ali puno više šteti ako se ne raščisti do kraja', poručila je čelnica HSLS-a.
Pročitajte i ovo
došlo do ovacija
Ravnatelj FBI-a podnosi ostavku: Objasnio zašto i kada odlazi
CROBAROMETAR ZA SRPANJ
Koliko birača Domovinskog pokreta podržava rad Vlade, a tko je najpopularniji političar? Jedan bilježi blagi skok!
Upitana hoće li, kako pišu mediji, od premijerke tražiti da odgovornost za aferu snosi i predsjednik HSS-a Friščić, odgovorila je kako HSLS nije dvoličan da traži nečiju odgovornost, već da je stava kako svatko tko je odgovoran treba i odgovarati. 'Za sada ne znamo tko bi i za što trebao odgovarati, jer je postupak još u tijeku, pa ne želimo odgovarati na 'što bi bilo kad bi bilo'', dodala je Adlešič. Upitana kako gleda na činjenicu da se tek nedavno, nakon smjene na čelu Vlade, počele u javnost izlaziti afere poput Podravke, odgovorila je da su HSLS i ona osobno zadovoljni sadašnjom političkom klimom 'u kojoj se afere ne zataškavaju, nego razrješavaju'. Da svi odgovorni za aferu u Podravci trebaju odgovarati, pa i oni koju su za aferu znali, ali nisu na nju javno upozorili, ustvrdio je i potpredsjednik HSLS-a Ivan Čehok. 'Ako je istina da su neki ljudi u Vladi i Saboru još 2007. znali što se događa u Podravci, a nisu o tome izvijestili nadležne institucije i javnost, treba postaviti i pitanje njihove odgovornosti', poručio je Čehok.
'Da nas se slušalo, afere Podravka ne bi bilo'
I on i Adlešič nužnom su ocijenili promjenu obrasca po kojemu se o problemu političara u nadzornim odborima javnih i državnih poduzeća govori tek nakon što afere izađu u javnost, podsjetivši na HSLS-ovu zakonsku inicijativu da se državnim dužnosnicima omogući članstvo u samo dva nadzorna odbora, koja je u Saboru prošla samo prvo čitanje. HSLS-ovci su, naime, uvjereni da, da je prihvaćen taj njihov prijedlog, ne bi bilo afera kakve danas tresu javnost, a uštede bi se, kazala je Adlešič, kretale oko 30 milijuna kuna godišnje. 'Da nas se tada poslušalo, takve afere (Podravka) ne bi bilo', poručila je. Čehok se nadovezao i ocjenom da za novog predsjednika Nadzornog odbora Podravke nije trebalo imenovati Ljubu Jurčića, budući da je on tamo, uvjeren je, imenovan kao političar, a ne kao neovisni stručnjak. Na medijske napise da u radu vodstva Podravke sudjeluje i član HSLS-a, Adlešič je kazala da je taj član stranke u Podravku došao iz mirovinskog fonda, a ne kao stranački kadar, te da on nije član ni jednog stranačkog tijela.
Liberali su najavili i spremnost da će, ne napravi li to Vlada, odnosno resorni ministar Darko Milinović, izraditi svoj prijedlog zakona o medicinskoj oplodnji, koji bi dopuštao zamrzavanje zametaka po načelu prigovora savjesti - svaka žena mogla bi sama odlučiti hoće li ići na zamrzavanje zametaka ili jajnih stanica. (Hina)