Obavijesti Video Pretražite Navigacija

Ademi: 'Govorili su da smo komunjare, crveni...'

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Rahim Ademi, hrvatski general optužen u prvom postupku za ratne zločine preuzetom od Haškog suda, danas je na zagrebačkom Županijskom sudu kazao da je neposredno prije akcije u Medačkom džepu na ličkom ratištu postojao paralelni zapovjedni lanac koji je mimoilazio časnike prebjegle iz JNA.

Bivši načelnik Glavnog stožera Janko Bobetko cijelo je vrijeme mimo zapovjednika izravno komunicirao sa zapovjednikom 9. gardijske brigade Mirkom Norcem, a svoju izravnu vezu sa Zagrebom su imali i još neki časnici, rekao je Ademi.

Pročitajte i ovo Drago Matanović Primio, a nije smio Ponovno nakon dvije godine! Povjerenstvo pokrenulo postupak protiv glavnog inspektora obrane Sergej Šojgu, Vladimir Putin rat u Ukrajini Ruski general iskreno progovorio o strašnoj situaciji na bojišnici: Pogledajte što ga je snašlo nakon toga

Svoju obranu koja je u pisanom obliku sažeta na čak 80 stranica Ademi je počeo iznositi prepričavajući vojnu karijeru u JNA i sudjelovanje u oslobodilačkim akcijama Domovinskog rata.

Nekoliko mjeseci prije akcije Medački džep, u kojoj je HV prema optužnici počinila teške ratne zločine za koje je Ademi odgovoran po zapovjednoj odgovornosti, preuzeo je dužnost zamjenika zapovjednika Zbornog područja Gospić. Prisjetio se da su on i zapovjednik Izidor Češnjaj imali problema s ustrojstvom Stožera, a lokalni zapovjednici nisu ih poštovali jer su došli iz JNA.

"Odnos prema nama bio je jako loš. Prvenstveno od brigada, pa čak i civilnih struktura u čitavoj Lici. Govorili su da smo komunjare, crveni, a bilo je dosta časnika iz bivše vojske koji su svoje zadatke jako dobro i savjesno radili", kazao je Ademi.

Zbog paralelne linije zapovijedanja Češnjaj je čak od tadašnjeg predsjednika Franje Tuđmana i ministra obrane Gojka Šuška tražio svoju smjenu, no nitko mu nikada nije odgovorio. "Češnjaj nije mogao podnijeti da na sastanke u Zagreb s njim ide i zapovjednik 9. gardijske brigade Norac. To je smatrao neprihvatljivim", ustvrdio je Ademi.

Rekao je da je Češnjaj kasnije ipak otišao s dužnosti i nikada se nije vratio. Ademi tvrdi da mu nije bilo jasno zašto mu Češnjaj nije predao dužnost "onako kako je trebao", iako je bio profesionalac.

U nastavku svjedočenja Ademi bi trebao govoriti o tijeku akcije zbog koje je, zajedno s Norcem, optužen za zločine nad srpskim ratnim zarobljenicima, civilima i njihovom imovinom.

Govoreći o svom obrazovanju i vojnoj karijeri Ademi je u uvodu svog svjedočenja iznio i podatak da je kao mladi časnik u Rogoznici 1986. optužen za stvaranje ilegalne albanske grupe čiji je cilj bilo rušene SFRJ.

"To je bio čisti politički proces", rekao je Ademi. Iako osuđen na 3,5 godine Vrhovni vojni sud presudu je poništio, da bi u ponovljenom slučaju bio osuđen na 10 mjeseci, koliko je do tada proveo u pritvoru. U obrazloženju nove odluke stajalo je da je u ilegalnoj grupi bio samo tijekom školovanja, dok se u JNA ponašao kao primjeren časnik.

'Medačkim džepom zapovijedali Bobetko i Norac'

Braneći se od optužbi da je zbog zauzimanja Medačkog džepa u rujnu 1993. zapovjedno odgovoran za ratne zločine nad srpskim civilima i ratnim zarobljenicima general Rahim Ademi izjavio je da je akcijom zapovijedao bivši načelnik glavnog stožera Janko Bobetko, a da je suoptuženi Mirko Norac bio prvi čovjek na terenu.

U prvom postupku za ratne zločine preuzetom od Haškog suda Ademi je na zagrebačkom Županijskom sudu ustvrdio da je pokojni načelnik glavnog stožera izravno zapovjedio i osnivanje tzv. Sektora 1, posebnog zapovjednog dijela na kojem su se prema optužnici dogodili najgori zločini.

"Naredio je da sa cjelokupnim snagama u Sektoru 1 zapovijeda Mirko Norac. Rekao je i da će cijelom akcijom on osobno zapovijedati, ali da u Gospić više neće dolaziti, već da će poslati časnika koji će zapovijedati u njegovo ime", kazao je Ademi prisjećajući se, kako kaže, Bobetkovih riječi.

Ademi tvrdi kako je tijekom tog susreta upozorio da i u stožeru što ga je osnovao s bivšim zapovjednikom Izidorom Češnjajem ima školovanih časnika koje bi bilo dobro uključiti u sastav Sektora 1 pod Norčevim zapovjedništvom. "No, general to nije prihvatio i na taj me način isključio iz akcije", kazao je Ademi.

Bobetko je, kaže, smatrao da Norac ima dovoljno iskustva jer je sličnim sektorom zapovijedao i pri oslobađanju Maslenice. Njegova 9. gardijska brigada bila je određena i kao udarna postrojba cijele akcije, a pod Norčevo zapovjedništvo podređene su i specijalna policija te domobranske bojne iz Lovinca i Gospića, ustvrdio je Ademi.

Dodao je da se po Bobetkovoj naredbi operacijom rukovodilo s izdvojenog zapovjednog mjesta koje je trebao odrediti Mirko Norac kao zapovjednik operacije.

Inače, Norčeva je obrana u više navrata pokušala odbaciti navode iz optužnice da je Norac zapovijedao bilo kojim dijelom operacije ili Sektorom 1, kao i da je pod njegovim zapovjedništvom bila specijalna policija.

Ademi kaže da mu je kao tadašnjem zamjeniku zapovjednika Zbornog područja Bobetko povjerio samo dva obrambena pravca. To su Lički Osik - Ljubovo - Bunići - Korenica te Otočac - Vrhovine - Korenica gdje je trebalo provoditi aktivnu obranu.

Bobetko mu je, tvrdi, u razgovoru rekao da u akciji nema potrebe niti za vojnom policijom jer je riječ o maloj operaciji "koja će završiti u jednom danu".

"Kako se Bobetkove zapovijedi tada nisu dovodile u pitanje objašnjenje sam prihvatio", kazao je Ademi.

Odbacio je tvrdnje iz optužnice da je kao zamjenik zapovjednika Češnjaja, koji je u međuvremenu otišao iz Gospića, privremeno obnašao njegovu dužnost. "Zamjenik ima vrlo male ovlasti", ustvrdio je Ademi.

Ipak, kazao je da je poslušao Bobetkovu naredbu da prije akcije napiše zapovijed za napad, plan na zemljovidu i tekstualno - tabelarni dio. "Bobetko je rekao da zapovijed potpišem i dostavim brigadama, a da će on poslati časnika s ovlastima da sve pregleda", dodao je.

Suđenje se nastavlja u ponedjeljak, 28. travnja kada bi Ademi, u nastavku svoje obrane, trebao govorio o akciji u kojoj su prema optužnici stradali brojni srpski civili, zarobljenici te njihova imovina. 

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene