Zagorec je odlukom Županijskog suda, koju je kasnije potvrdio i Vrhovni sud, osuđen na sedam godina zatvora zbog zlouporabe položaja i ovlasti jer je 2000., odlazeći s dužnosti pomoćnika ministra obrane, iz sefa ministarstva odnio torbu s draguljima. Uz zatvorsku kaznu Zagorec je osuđen i na oduzimanje imovina vrijedne 39,4 milijuna kuna.
Ustavni sud zauzeo je stav da pravomoćnom presudom nisu povrijeđena Zagorčeva prava, kako je on tvrdio u ustavnoj tužbi. Među ostalim Zagorec je tvrdio da mu je povrijeđeno ustavno pravo na pravično suđenje i pravo na žalbu.
Pročitajte i ovo
Ni Tuđman ni Rebić nisu vidjeli dragulje
'Ispada da imamo lebdeće kamenje, a nitko ne zna čije je'
Božo Prka
'Zagorec nije mogao telefonom osigurati novac za naoružanje'
>> Nova odgoda na suđenju Zagorcu
Na iste stvari Zagorčevi su se odvjetnici žalili i nakon prvostupanjske presude na zagrebačkom Županijskom sudu. Ustavni je sud, među ostalim, zaključio da u ustavnoj tužbi nije dovoljno ponoviti razloge istaknute u ranijim žalbama, jer ustavna tužba mora sadržavati konkretne i obrazložene razloge eventualne povrede određenog ustavnog prava.
Nakon pravomoćne presude u 'slučaju dragulji' nekada najodlikovanijem hrvatskom generalu koji je ostao bez čina i odličja, sudi se i zbog nezakonite obnove vikendice bivšeg potpredsjednika zagrebačke Gradske skupštine Antuna Šporera.(HIna)