Plivanje: Šesto zlato za Phelpsa

U petak su na plivačkim natjecanjima opet dominirali Amerikanci, koji su osvojili tri od četiri zlata. Srušena su još tri svjetska rekorda, a to znači da je dosad na OI u Pekingu oboren 21 svjetski rekord. Također, Amerikanac Michael Phelps je osvojio svoje šesto zlato na Igrama u Pekingu.

Do šestog zlata i šestog svjetskog rekorda na OI u Pekingu, Phelps je došao na 200m mješovito, plivajući 1:54.23, što je za 57 stotinki bolje od rekorda kojeg je postavio na američkim kvalifikacijama u srpnju. Srebro je osvojio Mađar Laszlo Cseh (1:56.52), koji je za samo jednu stotinku bio brži od Amerikanca Ryana Lochtea (1:56.53).

Odmah nakon dodjele medalja Phelps je plivao polufinale na 100m leptir, te je lakoćom ušao u finale. Da bi srušio rekord Marka Spitza iz 1972. od sedam zlatnih medalja na jednim OI, Phelpsu nedostaju još dvije pobjede, na 100m leptir, te u štafeti 4x100 mješovito.

Amerikanka Rebecca Soni iznenadila na 200m prsno pobijedivši dosadašnju svjetsku rekorderku Australku Leisel Jones. Rebecca Soni je osvojila zlato sa novim svjetskim rekordom 2:20.22, što je za 32 stotinke bolje od prijašenjeg rekorda. Leisel Jones je bila srebrna sa 2:22.05, a bronca je pripala Norvežanki Sari Nordenstam (2:23.02). Vukovarka Mirna Jukić, kola pliva za Austriju, umalo je došla do svoje druge bronce u Pekingu (treća je bila na 100 prsno). Ovaj puta završila je na četvrtom mjestu.

Još jedno iznenađenje dogodilo se na 100m slobodno za žene, gdje je Nijemica Britta Steffen (24) osvojila zlato sa vremenom 53.12 sekunde. Britta Steffen je na okretu bila posljednja, ali je u finišu za četiri stotinke bila brža od svjetske rekorderke Australke Libby Trickett (53.16).

Ovo je prva plivačka medalja za Njemačku na OI u Pekingu, i prvo olimpijsko zlato za njemačko plivanje od OI 1992., kada je Dagmar Hase bila olimpijska prvakinja 400m slobodno. Broncu je osvojila Amerikanka Natalie Coughlin (53.39).

U finalu na 200m leđno Amerikanac Ryan Lochte (24) osvojio je svoje prvo olimpijsko zlato u pojedinačnoj konkurenciji, isplivavši novi svjetski rekord 1:53.94.

Lochte u svojoj olimpijskoj kolekciji ima dva zlata u štafeti 4x200m slobodno, dva srebra na 200m mješovito i broncu na 400m mješovito. Srebro je pripalo njegovom sunarodnjaku Aaronu Peirsolu (1:54.33), koji nije uspio ponoviti uspjeh iz Atene kada je osvojio dvostruku krunu, na 100 i 200m leđno. U Pekingu je bio zlatni "samo" na 100m leđno. Ruski plivač Arkadij Vjatčanin (1:54.93) uzeo je broncu.