Prvijenac srpskog redatelja Nikole Ležaića 'Tilva Roš' dobio je Srce Sarajeva, dok je za najboljeg glumca ove godine proglašen Marko Todorović koji tumači glavnu mušku ulogu u Ležaićevom filmu. Ponovila se tako situacija od prošle godine da je 'Srce Sarajeva' osvojio srpski debitant.
Pročitajte i ovo
Zahvat prošao uredno
Bakir Izetbegović operiran u Sarajevu, oglasila se njegova supruga
Miki Manojlović:
'Nema zvijezda, već samo onih koji zaslužuju poštovanje i onih koji ga ne zaslužuju'
Nagradu za najbolju glumicu osvojila je rumunjska glumica Mirela Opisor z aulogu u filmu 'Utorak, nakon Božića'. Iako Hrvatska ove godine nije bila zastupljena u glavnom programu, odnosno natjecateljskom programu za dugometražni igrani film, hrvatski autori su ipak bili nagrađivani u drugim kategorijama.
>> Morgan Freeman: Požuda je moj najveći grijeh
Tako je za najbolji kratki film 'Srce Sarajeva' dobio redatelj Zvonimir Jurić za 'Žuti mjesec', riječ je o filmu koji je prošle godine bio prikazan na Pula Film Festivalu u okviru omnibusa 'Zagrebačke priče'.
Specijalnu plaketu žirija dobio je Marko Meštrović, autor animiranog filma 'Nespavanje ne ubija', dok je nagradu za ljudska prava u dokumentarnom programu dobio Robert Zuber za film 'Mila traži Senidu'. Nagradu EDN Talent Grant, koja je osnovana kroz suradnju SFF-a i Europske dokumetarističke mreže, u svrhu podrške talentiranim autorima dokumentarnog filma također je dobio hrvatski redatelj Goran Dević za film 'Poplava'.
Glavnoj svečanosti dodjele nagrada nije prisustvovao uvaženi gost Festivala američki glumac Morgan Freeman, koji je odlučio da mu je zabavnije od toga pogledati film 'Na putu', redateljice Jasmile Žbanić. No proslavu je svojim pojavljivanjem uveličala umjetnica i dizajnerica Agnes B. koja je na 10. SFF-u dizajnirala 'Srce Sarajeva' te Specijalnu nagradu žirija u iznosu 10.000 Eura predala redatelju Korenlu Mundruczou za film 'Nježni sin – Projekt Frankenstein'.
16. Sarajevo Film Festival je završen, a iako je na početku bio najavljivan kao Festival kojem svjetska i regionalna recesija nije naštetila, teško je ne zaključiti da nije bilo tako. Ipak ove godine u Sarajevu se nisu mogla vidjeti najbolja ostvarenja iz regije (ako ne u natjecateljskom, onda bar u programu 'U fokusu').
Konkretno od hrvatskih autora nije se pronašlo mjesta za redateljska imena poput primjerice Rajka Grlića, Dalibora Matanića, Ognjena Sviličića i Danila Šerbedžiju koji su imali zapažene filmove. A najprešućivanija stvar je naravno i 'Srpski film' redatelja Srđana Spasojevića u kojem tumače 'srpski De Niro i Pacino' odnosno Srđan Todorović i Sergej Trifunović i koji je tijekom trajanja Festivala u Sarajevu bio prilično tražen kod uličnih prodavača piratskih DVD izdanja. Pa sad ako je sarajevska publika bila počašćena s 'Enter The Void' Gaspara Noea, u zraku ostaje visjeti pitanje, zašto slični tretman nije dobio Spasojević, jer ipak se radi o regiji u kojoj se Sarajevo Film Festival svih ovih godina trudi nametnuti kao vodeći Festival.
No pored ove male opservacije sarajevska publika se pokazala i ove godine kao jedna od najzahvalnijih. Nije bilo projekcije koja nije bila dobro posjećena, bez obzira o kojem se filmu radilo. Navika odlaska u kino tijekom Festivala je nešto što je čvrsto zaživjelo s ovim gradom i to je jedna od najvećih prednosti Sarajevo Film Festivala, jer je to postala masovna kulturna manifestacija. SFF je sve bliže svojoj punoljetnosti, a time i izazovu da ustraje na svojoj davno zacrtanoj putanji da bude mjesto gdje će filmska umjetnost odnijeti prevagu nad svemu ostalom, naravno, u regiji.
>> Pogledajte sve nagrade 16. Sarajevo Film Festivala