Osam glazbenika s Oumou Sangare na čelu u Hrvatsku je došlo prenijeti svoju poruku mira kao i predstaviti posljednji album 'Seya'. Kroz večer Oumou je u nekoliko navrata poželjela komunicirati s publikom, međutim, tek rijetki poznavatelji francuskog jezika znali su što im govori, dok su ostali lovili njezin jedva razumljivi engleski jezik.
Pročitajte i ovo
Oglasi na društvenim mrežama
Obećana im je avantura u Europi, a onda su shvatile da su prevarene: Rade u tvornicama smrti, a opasne kemikalije prže im kožu
U Maliju
Al Kaida napala elitnu policijsku akademiju: Poginulo je 70 osoba
Tek malijski nitko nije znao, zbog čega je bilo bitno prije koncerta kroz prevedene tekstove upoznati ovu nevjerojatnu ženu i njezinu glazbu kojom se bori za ženska prava, protiv poligamije te svijet pokušava učiniti boljim mjestom.
Ustali, zbili redove i zaplesali
Prvih pola sata koncerta moglo bi se nazvati slušaonom, jer su se stražnjice brojnoj publici vrpoljile u mjestu dok joj je na najritmičniju glazbu na svijetu bilo zabranjeno ustati, kamoli plesati. Naime, jednom prilikom redar je zamolio posjetitelja koji je ustao da sjedne i nastavi gledati koncert u miru.
Nakon rješavanja frustracija pljeskom kroz dlanove, oduševljeni Oumoum i ritmom koji je dopirao s pozornice publika je ustala, prišla pozornici, zbila redove i neometano plesala do samog kraja dvosatnog koncerta. Oumou kao da nikad nije bila sretnija, baš kao i njezini glazbenici koji su izborili željenu povratnu informaciju. O Oumouinoj snazi glasa treba samo reći kako je tresla i zadnje redove i to usputno poskakujući na visokim štiklama s osmijehom od uha do uha.
>> Oumou Sangare: 'Svojom glazbom želim ohrabriti žene!'
Glazbenici, njih šestorica na raznim afričkim instrumentima lupali su ritam da se publika jedva mogla opredijeliti na koji tapkati nogom, a dvije pjevačice, sviračice i plesačice cijeloj su zabavi nadodale poseban ugođaj. Kad je publika prišla pozornici jezična barijera više nije bila bitna. Ostao je samo prepoznatljiv afrički ritam i publika zanesena energijom koja je dopirala iz instrumenata i glasova ljudi iz Malija koji su nas podsjetili kako je ponekad dovoljno zapjevati i zaplesati da bi se otklonilo svo crnilo svijeta.
Jedna od najpozitivnijih osoba
Oumou Sangare rođena je 1968. godine u malijskom Bamaku. Ponekad je zovu Slavuj iz Wassouloua (pokrajina južno od Nigera). Potaknuta majkom i pjevačicom Aminatom Diakité pjevanjem se počela baviti u ranom djetinjstvu. Uspjeh je doživjela prvijencem 'Moussoulu' koji u prijevodu znači 'žene'. Samo u Africi prodan je u 200 tisuća primjeraka.
Dosad je objavila pet albuma; 'Moussoulou', 'Ko Sira', 'Worotan', 'Oumou' i 'Seya'. Surađivala je s brojnim poznatim glazbenicima, nagrađena je nagradom UNESCO-a, ambasadorica je dobre volje pri organizaciji FAO te strastveni borac za ženska prava Afrikanki kao i protiv poligamije te jedna od najpozitivnijih osoba koje ste ikada imali priliku sresti.