U nedjelju navečer će se u Stapels Centru u Los Angelesu po 52. put dodijeliti nagrade Grammy pojedincima, grupama i ostalim zaslužnicima koji su, prema procjeni pokretača manifestacije The Recording Academy, zadužili glazbenu umjetnost u protekloj godini.
Pročitajte i ovo
Gram'ma Funk
FOTO: Tko je imao najbizarniji dekolte na Grammyju?
Dodjela Grammyja
Lady Antebellum osvojili najviše Grammyja, Eminem ispao najveći gubitnik
U najatraktivnijoj kategoriji za album godine našli su se Beyonce, The Black Eyed Peas, Lady Gaga, Dave Matthews Band i Taylor Swift, a slična se ekipa, pojačana s Kings of Leon i Maxwellom, našla i u konkurenciji za pjesmu godine.
Naravno, sa zlatnom statuom gramofona u rukama uglavnom se neće podići najbolji i najkvalitetniji, već oni koje su PR timovi, kratke suknjice, preskupi videospotovi i prijateljski nastrojeni novinari promovirali u zvijezde godine. No, to je slučaj sa svim sličnim nagradama, bilo glazbenim bilo filmskim, pa zašto je onda baš Grammy posljednjih godina prozivan običnom skupom kič-paradom, kojoj su se u velikom broju počeli izrugivati američki novinari? Što se dogodilo s nekadašnjom titulom 'najveći dan glazbene industrije'?
Grammyju su pod hitno potrebne promjene - vrište američki glazbeni kritičari, nezadovoljni kompliciranom i ziheraškom strukturom najrazvikanije glazbene nagrade. Napominju da su pokretači Grammyja oduvijek kasnili za razvojem scene, pa se tako iz naftalina izvlači podatak da je prva kategorija za rock glazbu uvedena tek 1962., deset godina nakon što je Elvis Presley u TV emisiji 'The Dorsey Brother Stage Show' zanjihao kukovima i naciju bacio u trans. Rap glazbi je također trebalo dugo da dočeka svoju kategoriju i to gotovo cijelo desetljeće nakon što se u Top 40 prvi put pojavio jedan rap album - Rapper's Delight' Sugarhill Ganga.
I gledatelji su rekli svoje - prijenos svečane dodjele nagrada zadnji je put u SAD-u imao zavidnih 30 milijuna gledatelja davne 1994. godine. Od tada su tu i tamo organizatori uspjeli navući 20 milijuna, što je, usporedbe radi, jedna ispodprosječna večer kad je 'American Idol' u pitanju.
Jedan od razloga posrnuća Grammyja je brojnost podijeljenih nagrada: postoji 29 žanrovskih kategorija - od popa, rocka, klasike, pa do gospel glazbe - no postoji još točno 109 kategorija u kojima nisu nominirani sami glazbenici. Oscar, primjerice, podijeli oko tridesetak nagrada godišnje. Grammyjevi kritičari pitaju se je li stvarno potrebno davati nagrade za, recimo, najbolju surround snimku albuma i koliko smisla ima, u vrijeme iPoda, iTunesa i 3G mobitela, još uvijek imati kategoriju za najbolje likovno rješenje? S druge strane, svi moderni žanrovi muzike i sva raskoš kreativne recentne produkcije, strpani su u dvije kategorije - elektronsko/plesni i alternativni album godine.
>> Beyonce ima najviše nominacija za nagradu Grammy
Grammy je definitivno postao sam sebi svrhom, no za većinu glazbenih konzumenata to nije ni bitno. Dobra će glazba uvijek stajati sama nasuprot megazvijezda i pronaći će put do onih koji će je znati prepoznati.