Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Srijeda 18. studenog Teatar &TD

Vetiver dolazi po prvi puta u Hrvatsku

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
U susret gostovanju sjajnog američkog indie folk benda Vetiver koji u srijedu 18. studenog u zagrebačkom Teatru &TD promoviraju aktualni četvrti studijski album 'Tight Knit' (SUB POP, 2009.) donosimo razgovor s frontmenom Andyjem Cabicom...

Vetiver su američki folk rock band koji predvodi kantautor, izvođač Andy Cabic. Oni su objavili debitantski album prije pet godina (2004.) za malenu, nezavisnu indie folk etiketu DiCristina. Stalnim turnejama proširili su dobar glas o svojim sjajnim pjesmama, ali je popularizaciji vibre i dobrog glasa oko benda doprinijela i suradnja s glasovitim kantautorom Devendra Banhartom kao pridruženim članom, Hope Snadoval kao prijateljicom ili pak Joannom Newsome.

Pročitajte i ovo Tucker Carlson intervjuira Vladimira Putina oglasio se na mrežama Novinar koji je intervjuirao Putina otkrio detalje iza kamere: "Ima jednu naviku..." Vladimir Putin i Tucker Carlson - 1 razgovor s Tuckerom Carlsonom VIDEO Putin otkrio u kojem će slučaju napasti Poljsku, progovorio i o globalnom ratu: "Još nismo postigli ciljeve"

Ime benda potiče od vrste trave a glazba koju sviraju od strane kritike je opisana kao prirodna, naturalistička, nježna i pristupačna a ponajviše nadrealna. Neki su im pjesme karakterizirali kao pjesme koje bi pisao i preminuli Beatlesovac George Harrison da danas živi i sklada u nekom cvijećem prepunjenom vrtu.

Nakon početnog uspjeha i stalnih turneja realizirali su još dva studijska albuma 'To Find Me Gone' (Dicristina Stair Builders) and in 2008 'Thing of the Past' (Gnomonsong Recordings) uslijed čijeg uspjeha im je status samo rastao, a Vetiver su svirali brojne nastupe sa suradnikom Devendrom Banhartom.

Novi album 'Tight Knit' objavljen je za kultnu američku indie etiketu Sub Pop i dovoljan je dokaz kvalitete, ali i predskazatelj mogućeg širenja komercijalnog i kreativnog razvoja ovog darovitog, nježnog i intimističkog benda. Aktualni je album snimljen u Sacramentu u The Hangaru i u Los Angelesu – Melvi. Producirao ga je dugogodišnji suradnik Vetivera - Thom Monahan.

U susret gostovanju benda Vetiver koji u srijedu 18. studenog u zagrebačkom Teatru &TD promoviraju aktualni četvrti studijski album donosimo razgovor s frontmenom Andyjem Cabicom...

Zašto Vetiver? Tko je odabrao ime benda?

Ja sam odabrao ime Vetiver jer je to miris koji volim. Opojan, topao, senzualan i dinamičan. Mislio sam da to najbolje odgovara glazbi kakvu sam htio stvarati. To je zapravo jedna prekrasna biljka...potraži je.

Jesi li zadovoljan laganim načinom kojim tvoja glazbena karijera napreduje?

Mislim da stvarno naporno radim, i to odgovarajućim tempom što mi se čini prihvatljivim, a cijelo vrijeme čekam prilike za suradnju s ljudima čiji rad cijenim i poštujem, pokušavajući svojom glazbom, koliko god je to moguće, doprijeti do slušatelja u cijelom svijetu.

Nakon nekoliko manjih lokalnih etiketa podiže li prelazak na Sub Pop vaša očekivanja s obzirom na distribuciju i interes za bend?

Naravno da su očekivanja porasla, ali moram reći da nisam potpuno razočaran prihvaćanjem albuma 'Tight Knit' i vrlo sam zadovoljan s ljudima s kojma sam radio u Sub Popu i Bella Unionu. Uvijek ima stvari ne koje treba paziti i prema kojima treba težiti, a nadam se da će one doći s vremenom.

Što je s Devandom Banhartom? Stiže li uloviti nešto vremena i pridružiti vam se na svirkama ili snimanjima jer mu je solo karijera trenutno u centru pažnje?

Družimo se kad god stignemo. Zaposlen je radom na vlastitim albumima i turnejama, ali sam isto tako siguran da će doći vrijeme kada ćemo ponovno raditi zajedno.

Indie folk scena i akustični bendovi trenutno okupiraju glazbenu scenu u velikom broju. Možeš li navesti neke koje najviše voliš ili cijeniš?

Gillian Welch & David Rawlings, Voice Of The Seven Woods, Meg Baird, Alasdair Roberts, Trembling Bells.

Ako pogledaš svoju kolekciju albuma, za koga bi mogao reći da je imao najveći utjecaj na tebe prije osnivanja benda?

Utjecaji se mijenjaju cijelo vrijeme, a kao i kod mnogih ljudi, moja kolekcija albuma je prilično raznovrsna. Inspirirali su me mnogi bendovi čije se kvalitete ne mogu prepoznati u mojoj glazbi. The Velvet Underground, Buffalo Springfield, Love, Skeeter Davis, Slapp Happy, The Rain Parade, The Feelies su neki od njih.

Postoji li neka važna razlika između Vetivera iz 2004. godine i danas? Od snimanja prvog albuma do turneje na kojoj ste ternutno?

Došlo je do nekoliko izmjena u postavi benda. Više je električnih instrumentacija, više ritma, a pjevanje je snažnije.

Voliš li 'Monsters of Folk' i što misliš o tim 'all star' okupljanjima glazbenika?

Nisam čuo za taj projekt. Bilo kako bilo, nemam nikakvo mišljenje o 'all star' projektima drugih glazbenika.

Ovo će vam biti prvi nastup u Hrvatskoj. Znaš li nešto o ovoj zemlji ili glazbi koja se svira u ovim krajevima?

Čitao sam nešto o Rebecci West i "Black Lamb & Grey Falcon", no to opisuje Hrvatsku generacijama unatrag. Veselim se posjetu Hrvatskoj, te novim i drugačijim iskustvima.

Želiš li nešto poručiti hrvatskim obožavateljima i reći im što mogu očekivati na koncertu Vetivera?

Obećajem dobar provod. Nadam se da se vidimo!
 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene