Bio je to koncert za pamćenje. Ne zbog toga što se u Zagreb, nakon trideset godina, vratio odmetnuti gitarist Deep Purplea, niti zato što je strop Lisinskog podrhtavao od prvih taktova 'Black Night'. Zagrebačka publika je, naime, uspjela nemoguće - Ritchie Blackmore, gitaristički heroj i najnezadovoljnija osoba na svijetu, uživao je na vlastitom koncertu! Uživao je toliko da su Blackmore's Night, mimo svih vlastitih pravila ponašanja, svirali gotovo tri puna sata. Ustvari, imali smo osjećaj da Ritchie, malo prije ponoći, nevoljko odlazi sa stagea.
A nije sve počelo tako furiozno. Koncert grupe, koja je produkt Blackmoreove opsesije srednjovjekovnom glazbom, kasnio je dobrih sat vremena. Publika se više-manje strpljivo meškoljila u stolicama, a neki su se već i pomirili s tim da je čudljivi Ritchie odlučio da te večeri neće nastupiti.
S druge strane, fanovi Blackmore's Nighta, za čijim mikrofonom stoji Ritchijeva novopečena supruga Candice Night, mogli su se u Lisinskom izbrojiti na prste. Bilo je vrlo vidljivo kojim se ljudima skoro ispunila dvorana. Bio je toga svjestan i Blackmore. Zato je gladnima vrlo brzo bacio kost koja im je bila potrebna - nakon nekoliko 'srednjovjekovnih hitova', započeo je 'Soldier of Fortune', vječna balada koju je u Deep Purpleu otpjevao David Coverdale, dok ni vokal ljepuškaste Candice nije za zanemariti.
Njezin topli glas idealan je za napjeve koje stvara Blackmore's Night, a pjesmama Deep Purplea daje neku novu dimenziju. Možete to gledati i ovako - Ritchie Blackmore dao je jednoj ženi da pjeva 'Black Night'. Možda i zato što im je zagrebački koncert bio prvi kao službeno vjenčanom paru.
No, nije se samo Purple mogao čuti od sastava, čiji su se članovi obukli u srednjovjekovnu odjeću i skakutali po pozornici poput vilenjaka. Bila je tu i Joan Baez, pa Dylan, zatim Ritchiejeva bivša grupa Rainbow i Beethowenova 'Oda radosti'. Začudo, molbu organizatora da publika u prvim redovima dođe prikladno odjevena, mnogi su poslušali. Hodnicima Lisinskog tako su defilirali vitezovi, svećenici, vile, dvorske dame i ostala bića iz prošlosti koje ni revni redari nisu uspjeli spriječiti da zaplešu ispred bine.
Koliko se sjećamo, jedina koja je prije Candice Night udane Blackmore, uspjela raju nagovoriti na ples u Lisinskom bila je Esma Redžepova. Službeni dio koncerta Blackmore's Nighta završio je tako da su se tribine potpuno spustile na podij, ruke su bile u zraku, treslo se glavama, atmosfera je bila puno više klupska, nego očekivano kazališna.
I tada je nešto puklo u Ritchijevoj glavi. Najzagriženiji fanovi Purplea počeli su tuliti uvodni riff iz 'Black Night', a gitarist se vratio, uzeo fendera i počeo. Prvo 'Black Night', pa 'Smoke on the Water', zatim 'Woman From Tokyo', a onda je krenula gitaristička improvizacija, koja je godinama bila zaštitni znak svojeglavog gitariste Deep Purplea.
Čak je i Candice priznala da se ovim pjesmama svakako nije nadala te da je ova noć njezinom suprugu, očito, jako posebna.
Koncert Blackmore's Nighta pretvorio se od potencijalno napornog slušanja skladbi koje bi trebale podsjećati na seoske tulume iz Srednjeg vijeka do furioznog trijumfa ostarjelog gitarističkog boga, kojemu je Zagreb izmamio osmijeh. A to nije uspjelo ni puno razvikanijim metropolama.
Zahvaljujemo se portalu Muzika.hr na ustupljenim fotografijama.