Najavljeni nastup svjetske glumačke i pjevačke zvijezde Jennifer Lopez na sjever Cipra, gdje žive ciparski Turci, izazvalo je veliko nezadovoljstvo među ciparskim Grcima koji su masovno putem Facebooka tražili da se njezin nastup otkaže.
Pročitajte i ovo
GLAZBENI SPEKTAKL
Hari Mata Hari nakon 10 godina u Lisinskom
Ipak neće nastupiti na sjever Cipra
Jennifer Lopez popustila pod pritiskom bijesnih ciparskih Grka!
Jennifer bi trebala nastupiti 24. srpnja na otvaranju luksuznog hotela na sjevernoj strani Cipra, gdje se nalazi država ciparskih Turaka koju samo Ankara priznaje. Direktor hotela Kratos Premium, najvećeg tamošnjeg hotelskog kompleksa, čija se vrijednost procjenjuje na 220 milijuna dolara, Murat Bozoglu potvrdio je kako je s Jennifer potpisan sporazum koji je na snazi, te dodao kako čini sve što je u njegovoj moći da dođe do njezinog nastupa na otvorenju.
Jennifer Lopez bi na Cipar u društvu supruga Marka Anthonyja i njihovih blizanaca trebala sletjeti 24. srpnja. Istog dana pjevačica će proslaviti 41. rođendan. Za svoj nastup će biti nagrađena s tri milijuna dolara, što je ujedno jako lijepi poklon.
>>FOTO: Jennifer Lopez ipak pokazala gaćice paprazziju
Međutim, činjenica da će J.Lo nastupiti u dijelu Cipra gdje žive Turci toliko je razljutila ciparske Grke da je dosad njih 14 tisuća glasalo za njezin nedolazak, a svakodnevno se broj komentara i glasova protiv koncerta diže da dvije tisuće glasova. U njihovim izjavama se ističe kako će Jenniferin nastup predstavljati šamarčinu ljudima koji su bili primorani pobjeći iz sjevernog dijela Cipra tijekom invazije Turske 1974. godine, kada su počinjene 'nezamislive strahote'.
Propao plan ujedinjenja otoka
Dakle, 1960. godine je Cipar stekao nezavisnost. Prvi predsjednik je bio Makarios III., arhiepiskop ciparske pravoslavne crkve koji je nastojao smiriti napetosti između ciparskih Grka (koji žele Enosis, odnosno pripajanje Cipra Grčkoj) i Turaka (koji su protiv) te se protivi ujedinjenju s Grčkom.
To se nije svidjelo nacionalistima te su 1970. izveli državni udar. Novi predsjednik je postao Georgios Grivas koji podržava Enosis. 1974. je Grivas umro, te se vratio Makarios. Njega je ubrzo svrgnuo Nikos Sampson. Turci su se prestrašili mogućeg ujedinjenja s Grčkom, te je Turska 1974. izvršila invaziju na sjever otoka. Sampson je napustio mjesto predsjednika, te ga je naslijedio Glafkos Clerides. Do kraja godine se je ponovo vratio Makarios.
1975. je otok podijeljen na grčki i turski dio između kojih je zona pod upravom UN-a. UN priznaje jedino grčki vladu, dok su Turci na sjeveru proglasili nepriznatu Tursku Republiku Sjeverni Cipar. 1977. je umro Makarios te je predsjednik postao Spyros Kyprianou. Od 1988. je predsjednik Georgios Vassiliou, od 1993. Glafkos Clerides, od 2003. Tassos Papadopoulos, a odnedavno Dimitris Christofias. 2004. je na referendumu propao UN-ov plan ujedinjenja otoka. Cipar je nakon toga ipak ušao u Europsku uniju.