Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Svjetski festival animiranog filma u Zagrebu

Odabrani naslovi za natjecateljski program 20. Animafesta!

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Jubilarno 20. izdanje Svjetskog festivala animiranog filma - Animafest Zagreb posvećeno kratkometražnom animiranom filmu održat će se od 01. do 06. lipnja u kinima Europa, Tuškanac i Movieplex.

Dvije međunarodne selekcijske komisije u razdoblju od 01. do 10. ožujka birale su filmove za natjecateljske programe. Na natječaj su pristigla sveukupno 1572 kratkometražna filma iz 61 zemlje od kojih je odabran 151 film iz 32 zemlje.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna Ususret Sundanceu: Programske kategorije i trajanje filmskog festivala Slika nije dostupna Počeo 4. Festival židovskog filma EKSKLUZIVNO: Intervju s glumcem Stellanom Skarsgaardom

Selekcijska komisija Velikog natjecanja, u kojoj su sudjelovali kanadski producent, scenarist i filmski kritičar Marcel Jean, direktor Holland Animation Film Festivala Gerben Schermer te hrvatski autor Matija Pisačić, odabrala je 39 filmova za Veliko natjecanje, 30 za Veliku panoramu te 29 filmova za natjecanje Namjenskih filmova.

Članovi komisije vlastito su iskustvo rada kao i konačne rezultate selekcije filmova komentirali putem video poruka:

'Mislim da smo složili odličan program i da su rezultati sjajni. Ponosan sam što imamo pet natjecateljskih programa Velikog natjecanja i tri panorame, koje na drugim festivalima najčešće funkcioniraju kao svojevrsna isprika autorima što nisu ušli u konkurenciju. Ovdje je situacija drugačija i panorama je gotovo jednako snažna kao konkurencija', mišljenje je Gerbena Schermera.

'Rad na selekciji mi je jako pomogao u profesionalnom smislu I mislim da mi izlaganje tolikom broju odgledanih filmova zasigurno može pomoći u tome da radim bolje filmove. Ponekad sam bio jako ograničen jer sam pri selekciji tražio određene filmove, određene tehnike, snažne pripovjedačke priče. Gerben i Marcel su mi otkrili način da prihvatim i cijenim različite vrste filmova i na tome sam im jako zahvalan', kazao je Matija Pisačić.

'Najviše volim kad su u programu podjednako zastupljeni narativni i ne-narativni filmovi. Sviđa mi se ideja da se različita viđenja i koncepti filma i animacije susreću i isprepliću. U selekciji ćete moći vidjeti filmove koji uključuju najširi mogući raspon tehnika i estetika. Ti su filmovi odabrani isključivo na temelju njihove kvalitete i tog smo se kriterija strogo držali', izjavio je Marcel Jean.

Selekcijska komisija Studentskog natjecanja koja je uključivala slovensku autoricu Špelu Čadež, hrvatskog filmskog kritičara Božidara Trkulju te austrijskog kuratora programa animiranih filmova na festivalu Vienna Independent Shorts, predavača na Bečkoj umjetničkoj školi i Bečkoj likovnoj akademiji Thomasa Renoldnera odabrala je 30 filmova za natjecateljski program i 23 za Studentsku panoramu.

'Što se tema tiče, očita je tendencija k fantaziji; možda se samo dva naslova bave političkim temama i problemima suvremenog društva. Veliki dio filmova se vraća klasičnim tehnikama, riječ je o svojevrsnoj renesansi klasične tehnike, dok drugi dio studenata eksperimentira i istražuje nove mogućnosti medija', izjavio je Thomas Renoldner.

Škola iz Tokija je za mene bila pravo iznenađenje, vidim ju kao buduću zvijezdu animacije. Očit je utjecaj Kojija Yamamure, ali mislim da su uspješno pronašli vlastiti način izražavanja. Selekcijska komisija Studentskog natjecanja tako je Nagradu obrazovnoj instituciji za najbolji izbor poslanih filmova dodijelila Umjetničkom sveučilištu u Tokiju (Tokyo University of Arts).

Njemačka se pokazala kao zemlja iz koje dolaze najbolji i najraznovrsniji filmovi, no s obzirom da oni dolaze iz različitih škola, nagradu smo ipak odlučili dodijeliti školi u Tokiju, rekao je Božidar Trkulja. Složili smo jako dobar program, tako da će publika uistinu moći uživati na studentskoj konkurenciji, ali i u panorami za koju smo pak odabrali malo ‘pomaknutije’ filmove, dodao je Trkulja.

Od 59 hrvatskih filmova pristiglih na natječaj odabrano ih je osam: dva za Veliko natjecanje (‘Moj put' Veljka Popovića, 'I Speak True Things' Marka Tadića), četiri filma za Veliku panoramu ('Guliver' Zdenka Bašića, 'Format' Darka Bakliže, 'Ne spavanje ne ubija' Marka Meštrovića, 'Ništa ne traje vječno' Darka Vučenika), jedan za Studentsko natjecanje ('Miramare' Michaele Müller) te jedan za Studentsku panoramu ('Bog i zemljani' Siniše Mataića).

Pored natjecateljskog programa i panorama, Animafest i ove godine priprema bogat popratni filmski program. Vijeće Animafesta odlučilo je Nagradu za životno djelo 2010. dodijeliti kanadskom autoru Frédéricu Backu, međunarodno priznatom i renomiranom umjetniku, karikaturistu, učitelju i aktivistu. Za svoje uratke osvojio je niz međunarodnih nagrada, a dva su filma iz njegova opusa - 'Crac!' (1982.) i 'Čovjek koji je sadio stabla' (1987.) - nagrađena Oskarom.

Poseban program Majstori animacije obuhvatit će Backovu retrospektivu, te tako publici pružiti jedinstvenu uvid u kompletan opus ovog animacijskog virtuoza. Pored Backa, spomenuti program predstavlja i retrospektivu Georgesa Schwizgebela, višestruko nagrađivanog redatelja niza animiranih filmova i jednog od najistaknutijih švicarskih umjetnika uopće, čiji će posljednji film 'Retuširanje' ove godine biti prikazan u sklopu Velikog natjecanja. Schwizgebel će za ovogodišnje izdanje Animafesta napraviti i najavnu festivalsku špicu.

Nagrada za poseban doprinos proučavanju animiranog filma ove će godine biti dodijeljena Midhatu Ajanoviću – Ajanu, sarajevskom publicistu i filmskom pedagogu koji već dugi niz godina radi i djeluje u Švedskoj. Autor je više nagrađivanih karikatura, stripova i animiranih filmova, a 2002. godine radio je i kao umjetnički direktor Animafesta.

Već tradicionalnim programom Povijest hrvatskog animiranog filma Animafest u dvogodišnjem ritmu prati zbivanja koja su se na tom području događala prije 50 godina. Po izboru Borivoja Dovnikovića Borde spomenuti program ove godine uključuje uratke nastale u razdoblju 1960.-1961.

Ovogodišnje festivalsko izdanje predstavit će i uratke tri velika animacijska studija: ACME Filmworks, Folimage i Aardman. Utemeljitelji Aardmana, Britanci David Sproxton i Peter Lord krajem 60-ih i početkom 70-ih godina prošlog stoljeća radili su kratke animirane filmove koristeći glinu i 16 mm kameru.

Danas, 40 godina kasnije njihov je studio jedna od vodećih svjetskih tvornica animacije. Čak sedam Aardmanovih filmova nominirano je za Oskara, od toga su osvojena tri; osnovne karakteristike njihovih filmova su sjajne priče, parodirani likovi i impresivna animacija. Dobitnik Velike nagrade na prošlom kratkometražnom Animafestu 2008., film 'Sestre Pearce' autora Luisa Cooka proizišao je iz ovog animacijskog studija.

Francuski studio Folimage, koji djeluje preko 25 godina, u svojoj filmografiji sadrži niz kratkih animiranih filmova, nagrađivanih na najvećim svjetskim festivalima.

Treći studio čiji radovi će biti predstavljeni je ACME Filmworks: njegov inicijalni cilj bio je okupiti relevantne nezavisne animatore i pomoći im pri sklapanju poslovnih ugovora, ali i sufinancirati razne neovisne projekte. Takav altruistički pristup rezultirao je činjenicom da danas u sklopu istog djeluje preko pedeset animatora sa svih strana svijeta. Na Animafestu će biti prikazan program najboljih reklamnih spotova nezavisnih američkih animatora u produkciji studija ACME Filmworks povodom 20 godišnjice njegova osnutka.

 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene