Kino: HARRY POTTER I PRINC MIJEŠANE KRVI - Ocjena 7/10
Pročitajte i ovo
Za doprinos kinematografiji
Filmovima o Harryju Potteru nagrada BAFTA-e
Šest mjeseci zbog kućnog nasilja
Brat zvijezde 'Harryja Pottera' ide u zatvor
(Harry Potter and the Half-Blood Prince) Režija: David Yates, Uloge: Daniel Radcliffe, Michael Gambon, Jim Broadbent, Rupert Grint, Emma Watson, Alan Rickman
Uvijek je iznimno dobro kada filmski serijal iz epizode u epizodu postaje sve bolji i bolji. To je prilično rijetka stvar zato jer su u masu slučajeva i kritičari i fanovi slažu kako je, vezano uz neke druge serijale, originalni film mnogo bolji od nastavka.
Na svu sreću to nije slučaj u serijalu o najpopularnijem malom čarobnjaku na svijetu Harryju Potteru. Serijal koji prati knjige J. K Rowling imao je i uspona i padova, ali ekranizacija pretposljednje knjige serija je ujedno i najbolji film do sada, iako nije riječ o ostvarenju bez mana.
'Harry Potter i princ miješane krvi' najmračniji je, najstravičniji i najzanimljiviji film iz serijala. Ujedno novi Harry Potter će sigurno biti najzanimljiviji dio serijala odraslima i svim rijetkim pojedincima koji se ne svrstavaju u ljute i nekritički raspoložene fanove.
Razloga za to je nekoliko. Prvenstveno, za razliku od prijašnjih nastavaka u ovom se slučaju element stravičnog ponajviše gradi na onome nevidljivom i na osjećajima poput tuge i usamljenosti. U prijašnjim nastvcima, zanimljivijima mlađim uzrastima, sve je bilo crno-bijelo, jasno se znalo tko je dobar, a tko loš. Po principu crno-bijelo mogu funkcionirati samo priče i bajke za najmlađe. Prava je istina da strogu podjelu na dobre i loše nije moguće pronaći ni u stvarnom svijetu niti u fikciji. U konačnici jedina realna slika su nijanse sivoga, odnosno nitko nije potpuno dobar ili potpuno loš, pa čak ni sam Harry Potter.
Osnovna mana 'Harryja Pottera i princa miješane krvi' je njegova glomaznost. Film traje grozno dugo, čak dovljno da izgubite pojam o vremenu. U tako dugom filmu iznimno je teško postići pravi ritam koji će nepristranog gledatelja držati prikovanog uz ekran. Možda je ovaj predzadnji nastvak sage o malom čarobnjaku trebao biti snimljen u dva dijela, baš kao što je odlučeno da bude i s ekranizacijom posljednje knjige.
DVD: UNDERWORLD 3: POBUNA LIKANA - Ocjena: 7/10
(Underworld: Rise of the Lycans) Režija: Patrick Tatopulos, Uloge: Rhona Mitra, Michael Sheen, Bill Nighy
Treći nastavak možda i najoriginalnije priče koja ujedinjuje vampire i vukodlake vraća nas na sam početak. U neko mračno doba koje podsjeća na kasni srednji vijek, mladi Likan Lucian postaje moćni vođa koji okuplja svoju braću vukodlake u borbi protiv Viktora, okrutnog vampirskog kralja koji ih je porobio. U njegovoj borbi pridružuje mu se njegova tajna ljubav vampirica Sonja.
Nastavci, odnosno prednastvci koji se fokusiraju na ono što se događalo prije nego što je sama priča počela, u posljednje vrijeme nisu tako loši. Ove godine dva su takva filma, uz 'Underworld 3' svakako treba spomenuti i vrlo dobar 'Woolverine: Početak'.
Teško je ocijeniti je li 'Underworld 3' bolji ili lošiji od jedinice i dvojke, ali ostaje činjenica da je priča trećeg djela odlično uklopljena u serijal. Toliko dobro da je i promjena glavne glumice (prije Kate Backinsale, a sada Rhona Mitra) iskorištena u priči. Raskošna borilačka koreografija, vrhunski specijalni efekti i dojmljiva gotička scenografija i dalje su glavni aduti 'Underworlda'. Međutim, i izbor glumaca koji se uglavnom temelji na Britancima (Michael Sheen, Bill Nighy) ostavlja dojam da nije riječ o klasičnom hollywoodskom blockbusteru bez okusa, boje i mirisa.
'Underworld 3: Pobuna Likana' u konačnici nudi sat i pol nepretenciozne zabave koja će sigurno dobro leći svim ljubiteljima gotičkog stila na filmu.
Međutim, osobno, uz ovaj film mene muči samo jedna stvar. U filmu se ne pojavljuje niti jedan ženski vukodlak odnosno likanica. Pa kako se oni onda ustvari razmnožavaju? Možda bi to mogla biti tema za četvrti nastavak.
Prijašnje filmske recenzije: 'Crnci' - najbolji hrvatski ratni film i osebujne 'Zagrebačke priče'