Srijeda na ZagrebDoxu u 14 sati u dvorani broj 2 uključuje projekciju indijsko-finskog dokumentarca 'Bilal' redatelja Sourava Sarangija. Spomenuti film govori o istoimenom trogodišnjaku koji živi s roditeljima i jednogodišnjim bratom u siromašnoj četvrti Kalkute. Dječak ima važnu ulogu u kućanstvu, jer su mu roditelji slijepi. Ovaj višestruko nagrađivani film (festival u Munchenu, Mexicu, DOCUDAYS Libanon, i dr.) pruža detaljan uvid u svakodnevicu dječaka koji živi na granici dvaju svjetova: svijeta slijepih i svijeta onih koji vide.
Pročitajte i ovo
Dox događanja u četvrtak
ZagrebDox otkriva kako je Berlusconi pokorio Italiju svojom 'Videokracijom'
Festival dokumentarnog filma
VIDEO: ZagrebDox nudi filmove o Severini i Ani Magaš
>> FOTO: Političari i redatelji zvijezde otvorenja ZagrebDoxa
U istom terminu u dvorani broj 5 redatelj Bong Nam Park filmom 'Željezne vrane' vodi vas u Chittagong, lučki grad na jugu Bangladeša, u kojem 20 tisuća ljudi svakodnevno riskira život rastavljajući rashodovane brodove za dva dolara. Dok prizori iz rezališta oduzimaju dah, tri protagonista pričaju potresne priče o svojim životima. Film je osvojio nagradu za najbolji srednjometražni film na IDFA-i.
Blok ruskih filmova prikazuje se u 16 sati u dvorani broj 1: 'Sanja i Vrabac' redatelja Andreya Gryazeva i 'Selo na 35 x 45 mm' redatelja Evgeniya Solomina. Dok prvi progovara o problemima manualnih radnika, drugi portretira sibirska sela očima provincijskog fotografa Ljutnikova.
Međunarodna konkurencija nastavlja se u dvorani broj 2 u 18 sati: spajajući dokumentaristiku i fikciju, danski film ‘Bez ljubavi’ autorice Birgitte Staermose prikazuje život djece koja pokušavaju preživjeti nakon rata na Kosovu prodajom cigareta na ulici. Kombiniranjem dječjih monologa i sablasnih prizora Prištine, film nam prenosi njihove napete i tužne priče o sjećanju, gubitku i strahu.
U večernjem terminu u 20 sati u dvorani broj 2 na rasporedu je film 'Igrač' američkog autora Johna Appela. Redatelj nam prenosi anegdote o ovisnicima o klađenju: svojem ocu i bratu. U istom su terminu još dva filma iz međunarodne konkurencije – 'Domaćica' u režiji Tali Yankelevich o posebnom odnosu grčkog ortodoksnog svećenika i Grkinje koja se brine za njega.
Višestruko nagrađivani film Švicarca Petera Liechtija, ujedno i najbolji europski dokumentarac (nagrada ARTE, Europska filmska akademija), nevjerojatna je kombinacija fikcije, kratke priče japanskog pisca Shimade Masahika i istinitog događaja. U jednom zabačenom mjestu lovac je otkrio mumificirani leš muškarca. Mrtvačeve iscrpne zabilješke otkrivaju da je prethodno ljeto počinio samoubojstvo namjernim izgladnjivanjem. ‘Zvuk insekata – bilješka o mumiji’ istovremeno je zapanjujući filmski manifest životu i slika njegova radikalnog odbacivanja.
Projekcije u 22 sata zaključit će srijedu na ZagrebDoxu: program Glazbeni globus u dvorani broj 3 donosi priču o rokeru Peteru Gabrielu, njegovom društvenom i političkom angažmanu i radu koji kombinira filozofiju, tehnologiju i umjetnost dok 'Teheranski rap' pruža jedinstven pogled na underground kulturu iranskih repera kojima je hip hop glazba zabranjena u Islamskoj Republici. U sklopu programa Kontroverzni dox biti će prikazan film 'Kleveta' autora Yoava Shamira, film je duhovit i nepristran prilog interkontinentalnoj raspravi o antisemitizmu.
U srijedu, 03.ožujka, ZagrebDox premijerno će 'ugostiti' dva hrvatska dokumentarca: dok su se autorice Tihana Kopsa i Ljiljana Šišmanović bavile Anom Magaš i njenom pokušaju reintegracije u društvo po izlasku iz zatvora, Hrvoje Juvančić za glavnog protagonista svojeg filma odabrao je – glavni zagrebački trg!
U 18 sati u dvorani broj 5 premijerno će biti prikazan film 'Trg / 20.stoljeće na filmu' Hrvoja Juvančića. Glavni vizualni izvor ovog eksperimentalno – dokumentarnog filma dva i pol su sata dokumentarnih i arhivskih filmova s temom zagrebačkog Trga bana Jelačića, snimljenih u razdoblju između 1915. i 1981. godine.
U 20 sati u dvorani broj 1 bit će prikazan film 'Znak na Kajinu' autorica Ljiljane Šišmanović i Tihane Kopsa. Ana Magaš poznata je hrvatskoj javnosti zbog ubojstva supruga u samoobrani, za što je osuđena na osam godina zatvora. Nakon tri godine provedene u zatvoru i pomilovanja od strane predsjednika Mesića, Ana se vraća u rodni grad i započinje borbu za njezina prava i ‘normalan život’.
Doznajte više na službenoj stranici ZagrebDoxa!