Džajić se prije nekoliko godina povukao iz kluba. Njegov spektakularni povaratak dogodio se ironijom sudbine tri dana prije uhićenja. Upravo kad je preuzeo dužnost direktora svih selekcija specijalci su mu pokucali na vrata
Pročitajte i ovo
donosi provjereno
Apsurd hrvatskog zdravstva: Zbog dijagnoze ne može iz kuće bez aparata za kisik, a iz HZZO-a su je već dvaput odbili
Provjereno na imanju iz horora
Uginule životinje leže danima, a stoka se guši u vlastitom izmetu: Vlasnik u patnji životinja ne vidi problem i još za njih prima poticaje
Zajedno s Džajićem uhvaćeni su i njegovi najbliži suradnici Vladimir Cvetković i Miloš Marinković. Optuženi su da su ukrali pet miljuna eura od transfera nogometaša Zvezde Gorana Drulića u Španjolsku. I to na način da su krivotvorili njegov potpis i prebacili novac na lažni račun. Istraga se u međuvremenu proširila na još pet transfera.
Trebala je biti uhićena Arkanova udovica Ceca. Ceca je kao predsjednica Obilića nakon ubojstva Arkana preuzela sve poslove u klubu. Najvažniji je bio rasprodaja igrača. Preko svojih zaštitnika Legije i zemunskog klana prodala je cijelu momčad u inozemstvo. Istražitelji tvrde da je tom prilikom nezakonito prisvojila dvadeset tri milijuna njemačkih maraka. Prije pet dana pobjegla je na Cipar.
Priča o nogometnoj mafiji u Srbiji počela je sredinom 90-ih, kad je Željko Ražnatović Arkan preuzeo Obilić. Namještanje utakmica, premlaćivanje sudaca, otmice igrača, dvostruki ugovori. Arkanov primjer slijedili su mnogi pa tako i danas u prvim redovima svečanih loža sjede mnogi osuđivani kriminalci u skupocjenim odijelima i s pištoljem za pojasom.
Samozvani komandat Tigrova, bivši plaćeni ubojica SDB-a i osvjedočeni ratni zločinac u nogomet je ušao početkom 80-ih. Jedno vrijeme figurirao je kao vođa Delija. Nakon povratka s krvavog pira iz Bosne i Hrvatske, Arkan se oslučio vratiti nogometu. Arkan najprije pokušava preuzeti Zvezdu, no Džajić ga spretnim manevrom uspijeva pobijediti na skupštini. Arkan mu to nikad nije oprostio. Na silu preuzima trećeligaš Obilić i tad kreće u pohod. U tri godine od nižerazrednog kluba Obilić postaje prvak države.
Arkan je na utakmice dolazio u blindiranom automobilu i s naoružanim čuvarima, a prvo mjesto koje je posjećivao bila je sudačka svlačionica. I danas se prepričava njegova uzrečica "Sudac živ ikad mrtav nikad". Poznati nogometni sudac
Zoran Arsić na vlastitoj je koži osjetio Arkanov bijes. Arsić je sudio utakmicu koju je unatoč prijetnjama Obilić izgubio. Nakon utakmice u svlačionicu ulazi Arkan.
- Mene je Željko Ražnatović Arkan ošamario u svlačionici. I drugi moji kolege imali su problema sa zahtjevima i prijetnjama da nećemo izaći živi izaći sa stadiona. Ne čudi me da sam ja tako prošao jer je on tada bio jak, moćan i silan. On je razgrnuo takav kordon policije da je to bilo strašno, priča Arsić.
Poniženi Arsić, u tom trenutku ponajbolji srbijanski sudac, u tom trenutku odlučuje o svemu pismenim putem obavjestiti UEFA-u i FIFA-u.
- Tada sam uzeo grb FIFA-e, za koji me nacionalni savez predložio, i htio sam ga vratiti, da siđem s nogometne scene jer jednostavno sve gubi smisao. Rekli su mi: Nemoj ništa pisati, nikad više nećeš suditi za Obilić i stvarno je tako i bilo, priča dalje Arsić.
Nažalost i hrvatski je nogomet imao sličnih priča. Najsramotnija se dogodila u ljeto 1999. godine. Zahuktala Rijeka pod vodstvom Nenada Gračana nezaustavljivo je grabila prema prvom povijesnom naslovu. U zadnjem kolu trebala joj je pobjeda protiv Osijeka na prepunoj Kantridi. Igrala se devedeseta minuta. Pomoćni sudac Zoran Krečak mahao je zaleđe, a glavni Alojzije Šupraha to je usvojio. Pljuštale su optužbe sa svih strana, pokrenuta je i istraga, no do danas se ništa nije dogodilo. Tri dana nakon toga jedan tjednik objavljuje transkripte i tvrdi da je sve režirao državni vrh uz pomoć tajnih službi.
- Priča je relativno široka s mnogo važnih likova. Unutra su Franjo Tuđman, njegov glavni savjetnik Ivić Pašalić, šef SZUP-a Ivan Brzović, nogometni sudac Alojzije Šupraha, također djelatnik SZUP-a, i Reno Sinovčić, priča novinar Robert Bajruši.
Bajruši kaže da je SZUP špijunirao i ucjenjivao ljude da Croatija bude prvak. O tome se, kaže, raspravljalo i na sjednicama VONS-a.
- SZUP je pratio niz sumnjivih osoba, među ostalima i Renu Sinovčića, praktično svog čovjeka. SZUP je znao s kim je Sinovčić razgovarao, kako je dogovarao muljaže vezano za suđenje. Oni su znali i to su i napisali, da je Sinovčić neformalni šef zadarskog podzemlja, a ipak su ga pustili da sudi.
Slučaj Kantrida zavrpio je s optužbama, no jedna se slična presuda dobila sudski epilog. Sudac Ivan Katuša pravomoćno je osuđen na godinu dana zatvora jer je dokazano da mu je Stjepan Spajić dao novac za pošteno suđenje u odlučujućoj utakmici sa Slaven Belupom. Tri dana prije utakmcie Katuša se našao sa Spajićem u klupskim prostorijama.
Bilo je u hrvatskom nogometu svega. U Zagrebu je prije dvije godine ubijen nogometni menadžer Dino Pokrovac koji je skrbio o karijeri nekoliko poznatih hrvatskih nogometaša. Ubojica nije pronađen, motiv je još uvijek nepoznat. Menadžer Ivice Olića, Dragan Marić, netom prije potpisivanja navodno je provozan u prtljažniku svog automobila. Repovi tog transfera vukli su se godinama.Spominjale su se i crne torbe pune novca, no nikad se nijedan ovaj slučaj nije detaljno istražio.