DVD
Zlatne godine kraljice Elizabeth (Elizabeth: The Golden Age)
Režija: Shekhar Kapur, Uloge: Cate Blanchett, Goeffrey Rush, Clive Owen
Pročitajte i ovo
nakon 52 godine
Margareta II. šokirala najavom: "Odstupit ću s dužnosti danske kraljice"
Mic drop
VIDEO Biden opet izazvao zbunjenost svojom izjavom: Nakon provale ponosno otrčao s pozornice
Druga je polovica 16. stoljeća, točnije 1585. godina. Europom hara razarajući ortodoksni katolicizam španjolskog kralja Filipa II. Kao žestoki protivnik svih drugih religija, potpomognut moćnom vojskom i inkvizicijom, Filip II. želi osigurati španjolsku prevlast u Europi, ali i Novome svijetu. Na putu mu je protestantska Engleska i kraljica Elizabeta...
Budimo izravni i ne okolišajmo. „Zlatne godine kraljice Elizabete“ nisu film za širu publiku. To u manjoj mjeri proizlazi iz činjenice da je riječ o povijesnoj kostimiranoj drami. Veći je problem što je film u nekim segmentima jednostavno briljantan, dok u drugima ima ozbiljnih problema, koji će zasmetati i najvećim ljubiteljima povijesnih drama.
Počnimo ipak s vrlinama. Film u vizualnom smislu od prvog do posljednjeg kadra izgleda savršeno. Direktor fotografije, Remi Adefarasin, zaslužuje svaku pohvalu za svoj rad. „Švenk“ iz zlatnog reza u renesansno-piramidalnu kompoziciju grupe likova i nakon toga arhitektura sa sfumatom u pozadini kakvog se ne bi postidio ni Leonardo da Vinci, ostavljaju bez daha. Takve i slične bravuroze kamerom oduševit će stručnjake, ali i bilo kojeg gledatelja sklonijeg vizualnoj od sadržajne dimenzije filma.
Kostimi, perike, maska i scenografija također zaslužuju sve pohvale.
A sada i o manama, koje su toliko očite da, nažalost, mogu potpuno zasjeniti istaknute vrline. Početak filma, prvi kontakt kraljice Elizabete (Blanchett) i sir Waltera Raleigha (Owen) te razvoj obostranih simpatija iznimno je zanimljiv, a njihovi dijalozi odlično napisani i još bolje odglumljeni. Kad Raleigh počne ljubovati s jednom dvorskom damom, film dolazi do vrhunca napetosti. Svi ostali elementi sadržaja, nažalost, izazivaju napadaj zijevanja.
Smaknuće Marije Stuart, unutrašnja pobuna engleskih katolika i na kraju otpor španjolskoj armadi i Filipu II. (a sve to zauzima veći dio filma), jednostavno je dosadno do te mjere da ako niste zagrizli na vizualnu ljepotu filma, dolazite u kušnju da napustite kinodvoranu. Ljubitelji napetih političkih intriga kojima nije bitan snimateljski stil mogu ocjenu umanjiti za jedan i pol.
Ocjena: 4
DVD
Začarana (Enchanted)
R: Kevin Lima, Uloge: Amy Adams, Patrick Dempsey, Susan Sarandon
U čarobnoj zemlji princeza Giselle odluči se udati za princa Edwarda. Međutim, zla će je maćeha zbog toga baciti u bunar koji će je izbaciti u današnji New York...
Istini za volju, „Začarana“ je film koji na prvi pogled sasvim sigurno ne vrišti „pogledaj me“. Ipak, o filmovima ne valja suditi na prvi pogled. „Začaranu“ treba ubaciti u DVD player i dati joj nekih pola sata. Nakon toga, sasvim će sigurno stići oduševljenje ili, u najmanju ruku, zadovoljstvo.
Prvi dio filma, koji se zbiva u čarobnoj zemlji, animiran je i likovno stilski iznimno podsjeća na Disneyjev klasični crtić „Snjeguljica“, samo što boje nisu tako intenzivne i žarke. Vrlo brzo, kada se radnja preseli u New York, „Snjeguljica“ prerasta u vrlo pametnu i iznimno šarmantnu parodiju o bajkama. Najveći plus začarane su vrlo simpatični glavni i sporedni likovi koji gledatelja neprestano tjeraju na smijeh. U tom smislu najviše oduševljava mala vjeverica Pip, koja nastoji pomoći princezi i princu, jer se baš ne snalaze u New Yorku.
Visokoj dozi šarma u filmu svakako pridonose i opuštene interpretacije Amy Adams (princeza) i Patricka Dempseyja (mladi njujorški odvjetnik i samohrani otac). Igrano–animirani film „Začarana“, nastao u Disneyjevoj produkciji, vješto koristi bogato naslijeđe slavnog studija i još jednom na naše ekrane donosi magiju i mnogo više od toga (kako kaže njihov aktualni promotivni spot). „Začarana“ nije film u kojem će uživati samo klinci, dobar je to uradak uz koji će se lijepo opustiti i zabaviti i roditelji. Preporuka.
Ocjena 3,5
DVD
Smrt na sprovodu (Death at Funeral)
R: Frank Oz, Uloge: Matthew Macfayden, Keeley Hawes, Andy Nyman, Ewn Bremner
Na sprovodu starijeg gospodina, koji organizira njegov sin, okuplja se rodbina i brojni prijatelji. Niz nepredviđenih i bizarnih događaja od tužnog skupa u konačnici će napraviti urnebesni kaos...
Bivši „muppetovac“ Frank Oz u posljednje vrijeme baš i nema sreće s novim filmskim projektima. Njegove „Stepfordske supruge“ bile su uistinu slab film. Nakon njegovog neuspjeha, Oz se vratio u rodnu Englesku i odlučio snimiti „malu komediju“ sa skromnim budžetom. Šira galerija likova u filmu je vrlo simpatična, ali nedovoljno profilirana. Ozov film u konačnici djeluje kao solidna kompilacija srednje smiješnih štosova. Naime, scenarij za film izgleda poput prvog uratka nekog talentiranog, ali još vrlo mladog i zelenog pisca.
Pokretač događaja na sprovodu je bočica s halucinogenim tableticama koje neki od sudionika slučajno popiju, pa sprovod počinje sličiti na otkvačeni party dobro začinjen drogom. Lik nepokretnog ujaka Alfieja zadužen je za štosove vezane uz zahodski humor. I sve to skupa izgleda već viđeno i pomalo naivno.
Ipak, „Smrt na sprovodu“ lako se gleda, a, nažalost, i lako zaboravlja. Na kraju ostaje jedna nedoumica - Zašto se film zove „Smrt na sprovodu“. Na sprovodu nitko neće umrijeti, iako će neki sudionici biti blizu smrti.
Ocjena 2, 5