Voziti i slati poruke ili se još koristiti društvenim mrežama - na hrvatskim cestama, na žalost više nije iznimka - već pravilo.
Pročitajte i ovo
Na Badnjak
U dvorištu pravoslavne crkve potukle se dvije žene
misterij u njemačkom gradu
Žena rodila u tramvaju i nestala, putnici nisu ništa vidjeli?
Vozači s mobitelom u ruci imaju smanjenu koncentraciju kao da u sebi imaju 0,8 promila alkohola. Stoga policija osim redovitih kontrola i kazni - vozače s mobitelom uskoro planira otkrivati i nadzornim kamerama.
U vožnji nije opasan samo razgovor. Pisanje poruka, pa čak i 'handsfree' uređaj pridonosi smanjenju koncentracije i usporavanju reakcije za 50 posto.
'Naše kognitivne i vizualne sposobnosti padaju na tu razinu kao da smo pod utjecajem alkohola od 0,8 promila', rekao je Krešimir Viduka iz HAK-a. No, mnogi toga nisu svjesni. Neki negiraju prekršaj. Drugi to pravdaju - hitnim pozivom. Ipak, neki sve priznaju.
Svjesnost neopreznih vozača policija pokušava podignuti pojačanim nadzorom. U Rijeci svakih deset minuta - zaustavi barem jednog s mobitelom za volanom.
Vožnja uz mobitel opasna je i skupa. Razgovor u autu kažnjava se s 500 kuna. MUP-ovi podaci govore da je prošle godine zabilježeno gotovo 39 tisuća prekršaja korištenja mobitela u vožnji, pa su vozači ukupno platili 20 milijuna kuna kazne.
Osim zaustavljanja i kazni, novost je da će vozače s mobitelom uskoro otkrivati i nadzorne kamere. 'Nadzorne kamere, fiksne kamere su namijenjene uglavnom za nadzor nepropisne brzine kretanja, ali ukoliko se na fotografijama utvrde i drugi prekršaji, oni se mogu sankcionirati', rekla je Petar Bosilj, policijska službenica za preventivu u cestovnom prometu.
Mislimo da je u automobilu ipak sigurnije - zaboraviti na mobitel.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr