Istraživanje o zadovoljstvu životom, osjećaju sreće te psihičkom i tjelesnom zdravlju, što je provedeno u Sjedinjenim Američkim Državama, pokazalo se da su osobe koje se bave zanimanjem modela u lošijem stanju od drugih ljudi, objavljeno je u rujanskom izdanju njemačkog časopisa "Psychologie heute".
Christopher G. Beevers s Teksaškog sveučilišta u Austinu ispitao je u dva odvojena istraživanja ukupno 91 model i otprilike isto toliko drugih osoba u dobi između 18 i 35 godina.
Prema rezultatima istraživanja, modeli su bili tjelesno u sličnom stanju kao i drugi ispitanici, ali su pokazali nižu razinu psihičke stabilnosti.
Modeli su skloniji nepovjerenju, reagiraju osjećajnije od drugih, manje su prilagodljivi i ponašaju se više ekscentrično. Istodobno su modeli u prosjeku poput drugih osoba sramežljivi i u potrazi za pažnjom.
Istraživači nisu mogli utvrditi je li glamurozno zanimanje modela razlog spomenutim razlikama ili se pak osobe s određenom strukturom osobnosti odlučuju za određena zanimanja.
Istraživanje je međutim pokazalo da zanimanje modela nosi sa sobom rizik smanjenog zadovoljstva životom. Modeli rijetko imaju prigodu samostalno odlučivati, jer na modnim pistama i pred kamerama najčešće dobivaju precizne upute o ponašanju. Osim toga, u njihovu pozivu gotovo i nisu tražene određene osobine poput inteligencije i karaktera.
Modeli osim toga puno vremena provode na putovanjima, što uzrokuje sklapanje površnih poznanstava koja također utječu na kvalitetu života, smatraju znanstvenici.