Da se djedovi ne bi osjetili povrijeđenima, britanski su znanstvenici istaknuli kako i bake i djedovi imaju iznimno važnu sociološku ulogu u životu svoje djece, no većina žena koja ima vlastitu djecu, nakon menopauze osjeća se uspješnom i korisnom na drugom životnom polju zbog brige za vlastitu djecu, a posebno za njihove potomke, ustanovili su znanstvenici iz Sheffielda.
Pročitajte i ovo
Nije kazneno djelo
VIDEO Bestidni lopovi pokrali starice, policija ih pustila jer su uzeli manje od 2000 kuna
Manje krava i mlijeka
Mljekari u kolapsu: Ovo je robija, ništa drugo
U studiji što su je proveli britanski znanstvenici stoji kako se obitelji u kojima je baka dugovječna ili je nadživjela svojeg supruga, u prosjeku svakih 10 godina nakon razdoblja njezine menopauze, povećavaju za još dvoje unučadi.
Takva veza, naprotiv, nije ustanovljena u slučaju djedova, jer su oni, smatraju znanstvenici, svoju "misiju" završili nakon rođenja vlastite djece.
Bake su najčešće one koje priskaču u pomoć u svakom domaćinstvu.
Brigom za unuke pomažu vlastitoj djeci, zbog čega se oni često odlučuju za više vlastitih potomaka, znajući da će "baka-servis" uskočiti kad bude potrebno.
Rezultati njihova istraživanja pokazali su da dugovječni muškarci koji imaju sinove ili kćerke nisu "doprinijeli" povećanju obitelji, odnosnom većem broju unuka, premda stručnjaci priznaju da se u današnje moderno vrijeme ta slika postupno, ali sigurno mijenja, s obzirom da i oni postaju aktivniji kada je riječ o pomoći u domaćinstvu i brizi za unučad.