Europski diplomati osjetili su određeno olakšanje kad je Donald Trump za budućeg državnog tajnika izabrao Marca Rubija. Nije to dugo trajalo, piše Politico.
Trumpovi idući izbori, ne baš poznati voditelj Fox Newsa Pete Hegseth za ministra obrane i Tulsi Gabbard za ravnateljicu nacionalne obavještajne službe – vratili su strahove da bi se Europa možda trebala pripremiti za najgore i biti spremna djelovati bez svog tradicionalnog NATO saveznika.
Gabbard, bivša kongresnica poznata po širenju teorija zavjere, susretu sa sirijskim liderom Bašarom Asadom i podržavanju ruskog predsjednika Vladimira Putina, smatra se posebno nevjerojatnim izborom.
"Ovo je stvarno zastrašujuće", objavila je na X-u Nathalie Loiseau, bivša francuska ministrica za Europu, a sada eurozastupnica u skupini Renew Europe.
"Vrijeme europske suzdržanosti i nade da će nas SAD zaštititi je prošlo", rekla je Marie-Agnes Strack-Zimmermann, Njemica na čelu Pododbora za sigurnost i obranu Europskog parlamenta.
Marek Magierowski, bivši poljski veleposlanik u Washingtonu, oštro je govorio o Gabbard i njezinim ranijim "proruskim" izjavama. Tri dana nakon ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022., Gabbard je pozvala čelnike Rusije, Ukrajine i SAD-a da "prigrle duh alohe" i dogovore se da Ukrajina postane neutralna zemlja.
"Budući da ona postaje šefica cijele američke obavještajne zajednice, ovo je sigurno vrlo uznemirujući signal", rekao je Magierowski na poljskoj televiziji.
Rane nade
Kad se početkom tjedna ime Marca Rubija prvi put pojavilo kao Trumpov izbor za državnog tajnika, prva reakcija bila je oprezno optimistična među diplomatima, stručnjacima i dužnosnicima u Europi, Britaniji i Izraelu koji su primijetili da je on iskusan vanjskopolitički stručnjak koji podržava NATO, oštar je prema Iranu i htio je braniti Tajvan od kineske invazije.
Mike Waltz, bivša 'zelena beretka' američke vojske, koji je nominiran za savjetnika za nacionalnu sigurnost, smatra se sigurnim izborom.
Vanjskopolitički analitičar Ulrich Speck definirao je njegov odabir "veliko olakšanje".
"Malo su manje užasni od ostalih", rekao je, pak, europski diplomat kojemu je Politico zajamčio anonimnost da može slobodno govoriti.
Ali tek nakon što su imenovani Gabbard i Hegseth, krenula je prava pomutnja.
"Nisam siguran je li uopće moguće dati bilo kakva razumna predviđanja o smjeru ove administracije", rekao je drugi europski diplomat.
Smatraju da s takvim izborom Trumpa nitko neće ograničavati. "Ono što je jasno jest da neće biti nikakve protuteže Trumpu", rekao je prvi europski diplomat. "Sve mu duguju".
Rubio i Waltz poprilično su promijenili svoje stavove o Ukrajini posljednjih mjeseci kako bi bili bliži Trumpovim pozivima na mirovni sporazum, pri čemu je senator s Floride glasao protiv velikog paketa pomoći Kijevu ranije ove godine, istaknuli su.
S obzirom na rizik od Trumpove buldožerske vanjske politike, treći diplomat EU-a rekao je da se blok mora pripremiti za preuzimanje većeg tereta u Ukrajini.
"Znamo iz prvog Trumpova predsjedničkog mandata koliko politika može biti nepredvidiva", rekao je diplomat. "Čak i da ova dva gospodina (Rubio i Waltz) zauzmu umjereniji pristup Ukrajini, to ne oslobađa Europsku uniju od dužnosti da se pripremi da poduzme više", dodao je.
U Kijevu su dužnosnici bili suzdržani od bilo kakvih komentara u strahu da ne razljute Trumpa.
Ozbiljan državni tajnik
Od Trumpovih izbora za vanjskopolitičke i sigurnosne uloge, Rubio je daleko najpoznatiji među saveznicima. U proteklih pet godina je dvaput posjetio Europu – 2017. je bio u Njemačkoj i Francuskoj i ponovno 2020. u Češkoj, Poljskoj, Turskoj i Velikoj Britaniji.
Tom Tugendhat, konzervativni britanski zastupnik i bivši ministar koji je rekao da poznaje Rubija već desetljeće, pohvalio ga je kao "ozbiljnu ličnost" koja je bila "jasan glas" o temama poput Kine.
"On je netko tko je jako dugo ulagao u mnoge odnose diljem svijeta i pokazao se kao ozbiljan igrač", rekao je Tugendhat, dodajući i da je Waltz "ozbiljan čovjek".
Analitičari su ponovili mišljenje da će Rubio i Waltz pojačati pritisak na Europu kako bi se povećala potrošnja na obranu, ali će u konačnici zadržati prethodne obveze Washingtona prema Ukrajini i Tajvanu.
Rubio je oprezno komentirao Trumpove izjave protiv NATO-a.
Ranije upitan o Trumpovoj sugestiji da će "ohrabriti" Rusiju da napadne svaku članicu NATO-a koja ne ispuni svoje financijske obveze prema savezu, Rubio je ublažio značaj te izjave.
"To se nije dogodilo i ja tako ne gledam na tu izjavu", rekao je Rubio za CNN.
Bojazan zbog Gabbard
Puno je manje optimizma zbog Gabbard.
"Ovo je ozbiljno loše", objavio je na X-u François Heisbourg, viši savjetnik za Europu na Međunarodnom institutu za strateške studije.
"Nadam se da će Senat blokirati njezinu potvrdu, ali ne očekujem da će se to dogoditi", dodao je.
John Bolton, Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost od travnja 2018. do rujna 2019., upozorio je u listopadu da će vanjskopolitički stav novoizabranog predsjednika vjerojatno biti puno radikalniji u drugom mandatu, dodavši da je "vjerojatnost da će se povući iz NATO-a vrlo visoka".
"Čeka nas nekoliko vrlo, vrlo teških godina u transatlantskim odnosima", rekao je Heisbourg.
Pročitajte i ovo
ZNAMO ZA KOGA NAVIJATI
Ovo je ljestvica: Evo što Hrvatskoj treba za četvrtfinale Lige nacija nakon šoka u Škotskoj
Pročitajte i ovo
youtuber iskazao poštovanje
Tyson počeo dobro pa usporio: Jake Paul pobijedio legendu na sudačkim karticama