Otvoren nasuprot glavnoj zagrebačkoj policijskoj postaji u Hrvatskoj, gdje je rekreativna uporaba marihuane još uvijek zabranjena, ovaj muzej posljednji je nizu neobičnih muzeja otvorenih u hrvatskome glavnom gradu, poput muzeja mamurluka, prekinutih veza i muzeja osamdesetih.
"Biljka je prisutna u povijesti čovječanstva u gotovo svim civilizacijama i nedvojbeno zaslužuje muzej“, rekao je vlasnik muzeja Tvrtko Kracun.
U muzeju konoplje, posjetitelje se vodi kroz višetisućljetnu povijest biljke, koja je ispričana video zapisima, posterima i izložbenim primjercima.
Za konoplju se vjeruje da je prvi put uzgojena u središnjoj Aziji prije otprilike 10.000 godina, a otad je postala kulturno i ekonomski značajna diljem svijeta.
Biljka ima tisuće načina primjene, uključujući i proizvodnju ulja, brašna, kozmetike, životinjske hrane, tekstila, užadi i građevinskog materijala, prema muzeju.
Muzej se također usredotočio na "rekreativnu uporabu“, pored napisanih upozorenja o zdravstvenim rizicima koji prate pretjeranu konzumaciju marihuane.
Pročitajte i ovo
HAMAG BICRO
Kraljica svih poslastica dobila je svoj prvi muzej u Hrvatskoj
Ukorijenjena u povijesti
U muzeju su izloženi i "bongovi“ (vodene lule za pušenje) uz opise legendarnog glazbenog festivala Woodstocka 1969. godine, iznad kojeg je lebdio "oblak“ dima marihuane, rezultat izdisaja na desetke tisuće prisutnih fanova.
Ondje se nalazi i šator koji prikazuje proces uzgoja konoplje, s posebnim svjetiljkama i živom biljkom.
Igor Lokotar, student politologije iz Zagreba, rekao je da je očaran povijesnom pozadinom, uključujući i podatak o tome kako su vojnici Napoleona Bonapartea konoplju u Francusku donijeli iz Egipta na početku 19. stoljeća.
"To su stvari koje nikad ne učiš u školi“, rekao je. Marihuana je u Hrvatskoj dopuštena isključivo u medicinske svrhe.
Pročitajte i ovo
VAŽNI PODACI
Da Zagreb voli travu, i nije neka tajna, ali.. : Najnovija analiza otpadnih voda pokazala je neke baš zanimljive stvari
Hrvatska dopušta kupovinu konoplje s udjelom od 0.2 posto THC-a, glavnog psihoaktivnog sastojka biljke. Muzej u svom predvorju prodaje i mnoge popularne proizvode koji sadrže legalan sastojak kanabidiol (CBD), poput pića, ulja i sprejeva.
Činjenica da se muzej nalazi toliko blizu policijskoj postaji puka je slučajnost, rekao je Kracun.
Ulaz u muzej besplatan je djelatnicima ministarstva unutarnjih poslova, zdravstva i poljoprivrede, koja su odgovorna za regulaciju konoplje.