Potporu klubova i zastupnika dobili su predloženi Zakon o materijalima koji dolaze u dodir s hranom, izmjene Zakona o provedbi uredbe o deterdžentima, Uredbe o izvozu i uvozu opasnih kemikalija te izmjene Zakona o genetski modificiranim organizmima (GMO).
Zamjenik ministra zdravlja Marijan Cesarik uvodno je rekao kako će, sukladno prvom spomenutom zakonu, tvrtke koje posluju s materijalima i predmetima u dodiru s hranom svoju djelatnost morati prijaviti Ministarstvu zdravlja.
Službeni nadzor nad tim tvrtkama obavljat će sanitarni inspektori, a zakonom će se omogućiti izravna primjena uredbi Europske unije nakon pristupanja Hrvatske EU.
Pročitajte i ovo
goruće pitanje
Hrvatska uvodi zakon koji je jedna članica EU poništila prije pola godine
BRAČANIN BAUK U ELEMENTU
Oporba u Saboru napala porez na nekretnine: "To je nesretnina od poreza"
>> Jakovina potpisao Deklaraciju za povećanje proizvodnje GMO free soje
Uredbom o deterdžentima propisuje se obveza članica EU da prošire ovlasti za postupanje inspekcijskih tijela u odnosu na uporabu fosfata u deterdžentima koji se koriste u kućanstvu, te su obvezne propisati kaznu za kršenje te uredbe.
Izmjenama Zakona o GMO-u redefiniraju se pojedini pojmovi te se postojeći pojmovnik proširuje novim definicijama. Propisuje se pravna osnova za ovlašćivanje nacionalnog referentnog laboratorija za ispitivanje, kontrolu i praćenje GMO organizama i proizvoda koji potječu od GMO-a.
Stjepan Milinković (HDZ) upozorio je na brojne probleme prehrambene industrije, posebno mesa i mlijeka, koje dodatno, istaknuo je, narušavaju događaji i afere poput one nedavne s pronalaskom štetnih tvari u mlijeku.
'Krivnja se opet svaljuje na najslabije'
‘Opet se krivnja svaljuje na onoga koji je najslabiji, na naše proizvođače’, poručio je, pozivajući nadležne da se suzdrže od neutemeljenih optužbi i loših poruka kojima se otežava ionako vrlo loša situacija poljoprivrednih proizvođača. ‘Tom problemu ne smije se pristupati ishitreno i optuživati one koji snose najveći teret’, istaknuo je Milinković.
Njegov stranački kolega Petar Čobanković je, ističući važnost zdrave hrane za Hrvatsku i njezine građane, nužnim ocijenio da Hrvatska ostane zemlja oslobođena od GMO-a.
Petar Baranović sumnja, pak, da je Hrvatska ‘GMO free country’, ističući kako se u HNS-u prema GMO-u ne odnose konzervativno, ali, sukladno znanstvenim dostignućima, izražavaju dvojbe prema toj tehnologiji i njezinom primjenom dobivenoj hrani.
‘Ministarstvo poljoprivrede tu treba biti vrlo oprezno, vrlo dosljedno u primjeni propisa i da budno prati kakav će odnos prema GMO-u imati svjetska znanost’, poručio je.
'Budimo džentlmeni'
Baranović je naglasio kako s GMO-om Hrvatska ne smije ići ishitreno. ‘Budimo džentlemeni i pustimo nekoga drugog da prvi prođe kroz vrata’, kazao je.
Nezavisni zastupnik Damir Kajin upozorio je kako hrvatski seljak sve više gubi bitku s uvozničkim lobijem, s čim se složio i Dinko Burić (HDSSB).
‘Ne trebamo se skrivati pred činjenicom da se hrvatski građani hrane smećem iz uvoza, izvozimo zdravo, a uvozimo hranu upitne kvalitete’, poručio je Burić.
Istaknuo je da Hrvatska uvozi 40 do 45 posto hrane, dok je prosjek u EU oko 8 posto. ‘Pitanje vlastite proizvodnje hrane jedan je od elemenata suverenosti svake ddržave, i dok se članice EU bore za tu suverenost, mi postajemo ovisnici i robovi drugih’, naglasio je Burić. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook