Damir ima 16 godina, 2019. godine obolio je od leukemije, a u svibnju ove godine bolest se opet vratila. Trenutačno je pri kraju liječenja.
"Sad čekam samo da se riješim, da nabacim kile i onda se nadam da bih mogao ići u Vukovar. Većinom spavam po čitav dan, samo da vrijeme brže prođe. Onda shvatiš, kad ti dođu ti padovi u glavi: što više padaš, to si lošije, iz tog treba što prije izaći da bi mogao opet nastaviti", ispričao je reporterki Dnevnika Nove TV Valentini Baus.
Zajedno s Damirom na dječjem odjelu hematologije još je 20-ak malenih pacijenata. Najmlađi od njih ima samo devet mjeseci. Doktorica Lucija Mucavac o njima se svakodnevno skrbi i kaže da je liječenje nerijetko dugotrajno i intenzivno.
"Svima je teško. Teško je roditeljima, njima je najteže, teško je bolesnom djetetu koje je izdvojeno iz svoje sredine, od svoga doma. Teško je i nama smoći snage ljudima pogledati u oči i kazati da im dijete boluje od jedne vrlo teško izlječive bolesti", ispričala je.
Ipak, postotak izlječenja kod djece je oko 90 posto. Kod odraslih je to nešto manje, kaže profesor Radovan Vrhovac, voditelj programa transplantacije koštane srži, koji radi na odjelu na kojem se liječe odrasli.
"Transplantacija koštane srži može se raditi od vlastitih stanica, ali se u većini slučajeva radi od stanica podudarnog donatora koji mogu biti srodni i nesrodni", objasnio je.
Ako se donator ne nađe unutar obitelji, pregledavaju se hrvatski i svjetski registri. Naš registar ima nešto više od 67.000 potencijalnih darivatelja i zahvaljujući njemu dosad su spašena 183 života diljem svijeta.
"Upravo rastom registara povećava se bazen dobrovoljnih darivatelja koji mogu jednom potpuno bezbolnom procedurom omogućiti izlječenje pacijentu koji inače boluje od smrtne bolesti", rekao je Vrhovac.
Kako bi stekao nova znanja u liječenju pacijenata, specijalist hematologije Marin Šimunić uz pomoć Zaklade Ana Rukavina otišao je na stručno usavršavanje u Ameriku na Nacionalni institut za rak.
"Ohrabruje nas što novi lijekovi pokazuju bolje rezultate u odnosu na trenutačno dostupne. Nakon stručnog usavršavanja za mene slijedi povratak u svakodnevni rad s bolesnicima u Hrvatskoj i primjena znanja stečenih na stručnom usavršavanju i vjerujem da tako bolesnici mogu imati poboljšanu skrb", napomenuo je.
Liječnici nam svojim znanjima svakodnevno pomažu, ali pomoći možemo i mi. Pozivom na humanitarni broj telefona 060 9000 donirate 66 centi plus PDV i na taj način podupirete rad Zaklade. Možete zvati tijekom cijelog prosinca, a 27. prosinca na zagrebačkom Trgu bana Jelačića održat će se koncert Zaklade Ana Rukavina i Nove TV "Želim život".
Pročitajte i ovo
Humanitarne linije otvorene
"Volio bih da moja djeca upoznaju osobu koja je primila moju koštanu srž": Akcija Želim život spašava ljude diljem svijeta
Pročitajte i ovo
Uz svog Filipa
Kaštela pokazala veliko srce za 15-godišnjeg Filipa koji se bori s opakom bolešću