Šibenski biskup mon. Ante Ivas na svečanoj je misi za domovinu u Kninu izjavio kako postoji opasna namjera da se danas o Domovinskom ratu govori i piše kao o građanskom ratu, u kojem su svi jednako krivi i jednako nedužni.
Pročitajte i ovo
na Filipinima
Tropska oluja odnijela 76 života, poplavljeni gradovi: "Mnogi su i dalje zarobljeni na krovovima svojih kuća..."
Utapanja
Strašna oluja poharala Filipine: Najmanje 26 mrtvih, brojna klizišta i poplave
Istaknuo je kako put u slobodu traži veliku hrabrost, ustrajnost te zajedništvo putnika i vođa. Put u slobodu i sloboda u sebi nose opasnost i napasti, naročito, kako je rekao, kad ponestane kruha i vode. Mnogi tada požele, kako je istaknuo, povratak stolovima starih gospodara.
Komunistička ideologija je "pod plaštem antifašizma nemilosrdno satirala izvornu kulturu, kršćansku vjeru, Crkvu, kršćanske vrednote institucije, kulturni i duhovni identitet i ime hrvatsko", rekao je Ivas dodavši kako je sve što je bilo hrvatsko bilo pod etiketom nacionalističko-ustaškog, fašističkog i klerofašističkog.
Po riječima biskupa Ivasa i danas se u slobodnoj državi Hrvatskoj javlja slična retorika i slična taktika. "Zataškati istinu, ne dati joj da progovori, omalovažiti je čak i onda kad progovore iskopane kosti nepobrojivih žrtava", rekao je.
Ponavljaju se, kazao je, poznate laži o hrvatskom ustaškom narodu i Crkvi. O Crkvi se priča da je skrivala zločince, da je povlaštena, a eto se usudila poduprijeti 750 tisuća potpisa za očuvanje vrednote, forme i sadržaja braka te žive ljude koji su to potpisali, a koji su, po biskupovu mišljenju, "vrlo trijumfalno obezvrijeđeni i prevareni dizanjem nekoliko desetaka ruku u Hrvatskom saboru izglasavanjem zakona koji nije u skladu ni s narodnim ni s Božjim zakonima".
"Danas se trebamo sjećati, ne iz mržnje kako nam stalno spočitavaju mrzitelji, nego da se ne zaboravi istina", poručio je Ivas istaknuvši spremnost na praštanje i zalaganje za iskreni mir.
"Istina oslobađa, a ne manipuliranje istinom", poručio je dodavši kako postoji neka opasna namjera i praksa da se i danas o Domovinskom ratu govori i piše kao o građanskom ratu, u kojem su svi jednako krivi i svi jednako nedužni.
Ustvrdio je kako i danas neki u svojim "planovima i načrtanijama o regiji i regionu" časnu "Oluju" drže zločinačkom akcijom, a sve sudionike i podupiratelje smatraju zločincima i nakon oslobađajućih presuda u Haagu.
Svečanu je misu Ivas služio uz vojnoga biskupa mons. Juraja Jezerinca u crkvi Gospe Velikoga Hrvatskoga Krsnog Zavjeta. Misi su nazočili predsjednik Hrvatskoga sabora Josip Leko, predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko i Kolinda Grabar Kitarović, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić i predsjednik HAZU Zvonko Kusić.
Na misi poslije središnjega obilježavanja 19. obljetnice vojnoredarstvene operacije Oluja nisu bili predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Zoran Milanović. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook