Retinalna distrofija je nasljedna ili vezana za starenje ljudi, a uzrokuje degeneraciju fotoreceptora (foto osjetljivih stanica) i u konačnici rezultira sljepoćom. Gledano na svjetskoj razini, od tog poremećaja pati 15 milijuna ljudi globalno.
>> Pacijentu ugradnjom mikročipa vratili vid
Eberthart Zrenner i tim njegovih kolega sa sveučilišta Tübingen u Njemačkoj, razvili su mikročip s 1500 foto osjetljivih dioda, koji se može ugraditi u retinu, na mjesto gdje se inače nalaze normalni fotoreceptori u čovjeka, piše New Scientist. Te diode reagiraju na svjetlosne podražaje i ako se spoje na vanjski izvor energije, stimuliraju okolne živce koji prenose signale u mozak i na taj način oponašaju zdrave fotoreceptore.
Tri dobrovoljca i novi sistem
Tri su dobrovoljca testirali tu tehnologiju, a znanstvenici tvrde kako su mogli pomoću čipa locirati svijetle predmete, a jedan je mogao prepoznati normalne predmete, kao i čitati velika slova.
'S obzirom na rezultate naše studije, dizajnirali smo novi sustav, koji se trajno može usaditi u oko, ili dokle god to pacijenti žele', rekao je Walter Wrobel, šef tvrtke Retina-Implant, koja bi u dogledno vrijeme trebala i proizvoditi implantat. Novi sistem spaja se s čipom preko mehaničke spojnice na koži, a ne preko žice, koja mora proći kroz kožu. To znači i manju neugodu i prirodnije i slobodnije kretanje pacijenta, dodao je Zrenner.