Navedeni znanstvenici uspjeli su pokusom u staklenci oponašati eksploziju supernove. U jednom tipu supernove, eksplozija počinje mjehurom plamena, zakopanom duboko unutar guste zvijezde, koju znanstvenici još zovu 'bijeli patuljak', piše New Scientist.
>> Obližnja supernova može uništiti život na Zemlji
Zbog toga što je plameni mjehurić znatno lakši od njegove okoline, on se izdiže na površinu gdje se oslobađa. Tim fizičara snimio je svoj pokus u staklenci, a mi vam prenosimo i njihov video u kojem je vidljivo kako se taj mjehur uzdiže prema površini. Oni su umjesto super vruće zvijezde, naravno, koristili mješavinu jodne i arsenske kiseline, u staklenci promjera devet centimetara.
Princip isti kao i kod supernove
'Mješavina je stabilna, dok ju se ne pokrene', ističe Stephen Morris, fizičar sa sveučilišta u Torontu. 'To je nešto poput paljenja fitilja. Reakcija napreduje prema gornjem kraju staklenke, dok ne postane sve veća i veća. Tada se pretvara u gljivu na čijoj se površini događa reakcija. Sve kretanje tekućine pokreće se isto tako samom tom reakcijom', dodao je Morris.
Kod supernove, dinamika tih reakcija je znatno turbulentnija i energičnija, no princip je isti, kaže Morris. 'Na fundamentalnoj razini, pokretačke sile i efekt gravitacije (u ovom slučaju plutanja) su slični', zaključio je.