Nakon višemjesečnih odgoda zbog tehničkih problema, raketoplan Discovery lansiran je u svoju posljednju misiju, tijekom koje će na Međunarodnu svemirsku postaju dopremiti i instalirati stalni višenamjenski modul, dodatnu platformu za znanstvene eksperimente ELC-4, te ključne rezervne dijelove.
Pri odbrojavanju je došlo do petminutne stanke, nakon što je jedan dužnosnik sigurnosti izvijestio da ne radi sustav na njegovu sučelju, no kvar je otklonjen i lansiranje je izvedeno po planu.
Discovery je prvi od tri shuttlea koji će otići u mirovinu ove godine. Originalno je trebao biti lansiran još 5. studenog, no bilo je komplikacija s potpornim gredama unutar spremnika goriva.
>> Rusi se hvale: Ostajemo sami u svemiru
Problem je u međuvremenu riješen. S Discoveryjem je u svemir kernula i šesteročlana posada, zapovjednik Steven Lindsey, pilot Eric Boe, svemirski hodači Bowen i Alvin Drew te Michael Barratt i Nicole Stott. U orbiti će ostati punih 11 dana.
Početak kraja
Discovery će Međunarodnoj svemirskoj postaji donijeti novi skladišni modul, humanoidnog robota (poznatog kao robonaut 2), a donijet će platformu u kojoj će se držati rezervni dijelovi za izvan stanice, kao i dodatne zalihe i oprema. Bit će to 39. misija najdugovječnijeg NASA-inog shuttlea.
NASA planira lansirati shuttle Endeavour u travnju, a na ljeto i Atlantis. Posljednje slijetanje Atlantisa mnogi Amerikanci, a posebice djelatnici NASA-e dočekat će ožalošćeni, jer će to predstavljati kraj 30-godišnjeg svemirskog programa.