Otisci stopala stari 250 milijuna godina najstariji su dokaz postojanja dinosaura, rekli su Stephen Brusatte iz Američkog muzeja povijesti prirode u New Yorku i njegovi suradnici. Životinja je bila veličine male domaće mačke, izvijestili su oni, i živjela je pored rijeka gdje su bujali veći krokodili.
'Opisujemo neosporno najstariji fosil loze dinosaura: otisak stopala iz ranog Trijasa (star oko 250 milijuna godina) iz Poljske', napisao je Brusatteov tim u časopisu Britanskog kraljevskog društva Proceedings of the Royal Society B.
'Ovi otisci stopala, zajedno s onim s dva malo mlađa mjesta, daju važan uvid u podrijetlo i ranu evolucijsku povijest dinosaura. Oni ukazuju da su najraniji rođaci dinosaura bili veoma male životinje sa stopalima dugim samo nekoliko centimetara koje su hodale na četiri noge i bile veoma rijetke u usporedbi s njima suvremenim gmazovima', stoji u tekstu.
Ironija je da fosili ukazuju kako je masovno izumiranje vrsta omogućilo malim i rijetkim dinosaurima da se razmnože, a takav događaj se ponovio prije 65 milijuna godina kada su udar asteroida i vulkanske aktivnosti doveli do izumiranja dinosaura i omogućili sisavcima da napreduju. 'Novi otisci stopala postavljaju samo malo kasnije datum najvećeg masovnog izumiranja svih vremena (događaj na prijelazu Perma u Trijas) ukazujući da je do nastanka dinosaura došlo neposredno nakon ove katastrofe', napisali su istraživači.
>> Otkriven dinosaur s perajom
Oni su također otkrili otiske stopala od prije 246 milijuna godina koje su ostavili dvonožni dinosauri po imenu Sphingopus, što je najstariji dokaz postojanja dvonožnih dinosaura. 'Prvih 20-50 milijuna godina povijesti dinosaura oni i njihovi najbliži rođaci su živjeli u sjeni njihovih mnogo raznolikijih, uspješnijih i brojnijih rođaka nalik na krokodile', rekao je u priopćenju Brusatte.