Asteroid, nazvan 2010 GA6, je relativno mala svemirska stijena od 22 metra, koju su otkrili astronomi iz Arizone. Taj će svemirski kamen proletjeti pored Zemlje u petak, 6 minuta iz ponoći po našem vremenu, ali NASA-ini stručnjaci naglašavaju da za Zemlju nema nikakve opasnosti.
'Preleti objekata unutar Mjesečeve orbite događaju se svakih nekoliko tjedana', navodi se u izjavi Dona Yeomansa, iza NASA-inog Ureda za objekte u blizini Zemlje.
U trenutku preleta asteroid 2010 GA6 bit će od Zemlje udaljen 359.000 kilometara. To je gotovo devet desetina udaljenosti Mjeseca od Zemlje.
>> I da razorimo asteroid, on se ponovno formira
>> Tamni asteroidi i dalje prijete Zemlji
Ovaj prelet svemriske stijene nije prvi takve vrste ove godine. U siječnju je mali asteroid 2010 AL30 preletio na udaljenosti od 130.000 kilometara. Ostale su svemirske stijene prozujale pored nas na puno većim udaljenostima.
NASA neprestano prati asteroide i komete u blizini Zemlje mrežom zemaljskih teleskopa, ali i pomoću onih u svemiru. Program Promatranja objekata u blizini Zemlje, poznatiji pod nazivom Spaceguard, trebao bi pronalaziti potencijalno opasne asteroide te proučavati njihove orbite kako bi se otkrilo predstavljaju li rizik za Zemlju.
Najnoviji NASA-in svemirski teleskop, Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE), lansiran u prosincu prošle godine, ima zadaću lova na nove asteroide, koji prije nisu uočeni zbog toga jer sjaje samo u infracrvenom spektru.
Dnevno WISE otkriva desetke prethodno nepoznatih asteroida, a neki od njih su označeni za detaljnije proučavanje jer mogu predstavljati opasnost za Zemlju.