Količina raznoraznog otpada, od napuštenih raketa, do slomljenih satelita i šrapnela projektila, koji se svi nalaze u orbiti, polako doseže kritičnu točku. To je direktna prijetnja satelitskoj industriji, vrijednoj 250 milijardi dolara, smatraju znanstvenici. Samo jedan sudar i ostaci tog sudara, mogu se raštrkati po Zemljinoj orbiti i uzrokovati nove sudare te tako pokrenuti veliku lančanu reakciju.
>> Zemljina orbita je 'kanta za smeće'
GPS uređaji, međunarodne telefonske veze, televizijski signali i globalna vremenska prognoza, samo su neke od usluga, koje bi mogle odjednom postati nedostupne. Znanstvenici vjeruju kako bi veći komadi otpada mogli ugroziti živote astronauta u shuttleu, ili na Međunarodnoj svemirskoj postaji. Bharath Gopalaswamy, indijski znanstvenik sa sveučilišta Za Mirnodopska istraživanja u Stockholmu, procjenjuje kako se u zemljinoj orbiti trenutno nalazi više od 370.000 komada otpada, nasuprot 1100 satelita u nižoj Zemljinoj orbiti.
Sudar dvaju satelita, ruskog Cosmosa i satelita tvrtke Iridium Communications Inc. u veljači prošle godine, oslobodio je oko 1500 komada otpada, koji kruže Zemljinom orbitom brzinom od 7,6 kilometara u sekundi. Kinezi su svojim testiranjem rakete razorili satelit u siječnju 2007. godine, nakon čega je u orbiti ostalo čak 150.000 komada ostataka te eksplozije. Zemljina orbita je uistinu postala 'kanta za smeće', zaključio je Gopalaswamy.