Taj 1600 kilometara dug i mjestimice 20 kilometara visok masiv, koji je otkriven još 2004. godine, još uvijek nije adekvatno objašnjen u znanstvenom svijetu. Niti jedna od postojećih teorija o njegovom nastanku, dosad nije naišla na široku potporu kod znanstvenika.
>> VIDEO: Pronađen 'ledeni vulkan' na Titanu
Ipak, dr. Andrew Dombard sa sveučilišta Illinois u Chicagu i njegovi kolege, razvili su dosad možda i najzanimljiviju teoriju o nastanku tog planinskog masiva na samom ekvatoru Lapetusa. 'Moje je mišljenje kako je taj planinski masiv na Lapetusu, jedna od najčudesnijih formacija u Sunčevom sustavu', rekao je Dombard za BBC.
Nastao pri udaru?
'Zamislite da stojite podno tog masiva. Pred vama bi se našla planina od leda viša od najviše planine na Zemlji i gotovo visoka kao Olympus Mons na Marsu, koji je najveći vulkan u Sunčevom sustavu', dodao je Dombard. Planinski masiv proteže se svojom ukupnom dužinom pravocrtno točno po ekvatoru, a Dombardov tim sugerira kako je nastao udarom ledenog masivnog svemirskog tijela u ranoj fazi svojeg nastanka.
Prilikom tog udara, velika količina materijala izbačena je u svemir, a Dombardov tim smatra kako je tom prilikom Lapetus dobio svoj satelit. S vremenom, putanja orbite tog satelita je propadala i on se, kako pretpostavlja Dombardov tim, srušio nazad na Lapetus i formirao taj impresivni planinski masiv. Isto tako znanstvenici tvrde kako je Lapetus zbog toga možda i usporio svoju rotaciju i promijenio oblik.
Ipak, njihova teorija tek treba naići na širu podršku u znanstvenom svijetu, a dotad će ostati samo jedna činjenica. Planinski masiv na Lapetusu, jedna je od najvećih misterija i najimpresivnijih formacija u Sunčevom sustavu.