Od samog početka, u rujnu prošle godine, LHC je imao problema s radom i nakon samo tjedan dana, zbog problema sa strujom, CERN je morao krenuti u prve popravke, a bez konkretnih rezultata mjerenja. Nakon višemjesečnih popravaka, u srpnju je trebao biti opet pušten u pogon, no javili su se novi kvarovi i odgodili ponovno startanje za još nekoliko mjeseci, tako da je LHC zapravo van stroja preko godinu dana.
>> Stroj vrijedan milijarde pokvarila korica kruha!
No, otkako se četiri milijarde funti vrijedan LHC pokvario, pojavila se i konkurencija u Fermilab Tevatronu, u američkoj saveznoj državi Illinois, ali doduše u slabijoj verziji od samog LHC-a. Njihovi znanstvenici već mjesecima furiozno skupljaju vrijedne podatke i nadaju se kako će baš oni prvi pronaći Higgsov bozon, za sad, još uvijek samo teoretsku česticu.
Posljednja dva sektora 27 kilometara dugačkog prstena, trebala bi biti puštena u pogon u nadolazećem tjednu i, ukoliko ne dođe do novog kvara, znanstvenici iz CERN-a napokon će se moći u potpunosti posvetiti pitanjima postanka svemira i života.