Discoveryjev vanjski spremnik goriva, jutros je napunjen sa 500 tisuća galona kriogeničkog tekućeg hidrogena i tekućeg kisika. Ipak, nakon procjene stanja u Zemljinoj atmosferi, stručnjaci su zabrinuti zbog vremenskih (ne)prilika i mogućnosti da planove poremete jaki vjetrovi koji bi mogli stvarati probleme prilikom polijetanja.
>> NASA posljednji put lansira Discovery, nakon povratka ide u muzej
Jučer je polijetanje odgođeno zbog oluja, a Discovery je inače, već nekoliko puta odgođen zbog curenja goriva i problema s elektrikom. Iz tih razloga, misija sada kasni već četiri dana, a nadamo se da će se stvari posložiti za Discovery, pošto mu je to posljednja misija prije 'umirovljenja', nakon čega ćemo ga moći vidjeti samo u muzeju, koji će mu biti sljedeća i posljednja stanica, prenosi msnbc.com.
U posljednje Discoveryjevo 'porinuće', ispratit će ga šest astronauta veterana, koji će u svemiru provesti ukupno 11 dana. Oni već tjednima borave u 'Kennedy Space Centru', čekajući lansiranje. NASA ima do subote da lansira Discovery, inače će šatl ostati prizemljen do početka prosinca, zbog neprikladnih uvjeta u atmosferi.
Inače, ovo je službeno predzadnje NASA- ino lansiranje šatla, jer Bijela kuća zahtijeva od NASA-e da se usredotoči na slijedeću generaciju letova- rakete koje bi mogle nositi astronaute do asteroida i Marsa. Plan za sada uključuje da se i privatni biznismeni uključe u razvoj takvih raketa, a do tada će 'svemirski putnici' morati posegnuti u Rusiju kako bi napustili ovu Zemlju i otisnuli se u svemirsku avanturu.