Bakterije koje razgrađuju naftu i koje djeluju duboko u moru, proždiru naftnu mrlju puno brže od očekivanog, s obzirom na hladne temperature na više od 1300 metara dubine. To otkriće objavljeno je u studiji objavljenoj jučer, a ona je znanstvenicima koji se bave tim problemom ponovno ozarila lica.
'Ta studija predstavlja odlične vijesti. Mislim kako je ona još jedan dio mozaika, koji nam pokazuje da razgradnja nafte protječe poprilično brzo, čak i na hladnijim temperaturama', rekla je Nancy Kinner, šefica obalnog centra za istraživanje i intervencije pri sveučilištu New Hampshire u Durhamu.
>> BP potrošio 6,1 milijarde dolara na borbu protiv mrlje
Rezultati studije objavljeni su u žurnalu Science, a mjerenja koja su dovela do otkrića, napravljena su u periodu između 25. svibnja i 2. lipnja ove godine. BP je curenje začepio tek 15. srpnja. Nove brojke pokazuju kako su bakterije lako izašle na kraj s naftnom mrljom.
'U samo dva tjedna, vidjeli smo kako čitava naftna mrlja nestaje. Mrlju nismo mogli otkriti u posljednja tri tjedna, čak niti na površini. Ono što jesmo otkrili, jest kako su bakterije još uvijek prisutne. Sada će one polako doći na svoju prirodnu razinu', zaključio je autor studije Terry Hazen iz nacionalnog laboratorija Lawrence Berkeley, na sveučilištu Berkeley.