Proljetni umor posljedica je manjka vitamina C, a na njegov nastanak utječu i promjenjive vremenske prilike kojima se tijelo teško prilagođava. Meteoropati su osobito osjetljivi - tijekom proljetnih mjeseci pojačavaju se tenzijske glavobolje i migrene, probavni problemi, žgaravica i bolovi radi čireva na želucu.
Česti su tjeskoba i depresija, živčanost i problemi s koncentracijom. Osobama koje nemaju većih problema sa zdravljem preporučuje se što više fizičke aktivnosti, dok bi srčani bolesnici trebali mirovati dok vremenska promjena ne prođe.
Da biste tijekom dana bili odmorni i puni energije, pođite na spavanje ranije nego obično, najbolje prije 22 sata. Kad se probudite, ne izležavajte se jer ćete postati sneni i umorni, nego odmah ustanite i budite aktivni.
Ujutro se najprije istuširajte mlazom vruće, a zatim hladne vode. To će vam poboljšati cirkulaciju i potaknuti vas na tjelesnu aktivnost. Poslije toga dobro se istrljajte ručnikom ili četkom, uvijek masirajući prema srcu.
Nakon tuširanja vježbajte 5 minuta uz otvoren prozor. Ako vam liječnik dopušta jedanput na tjedan posjetite saunu. Izmjena vrućeg i hladnog čisti organizamotvoren prozor. Najbolje su vježbe savijanja trupa i koljenja, istezanje tijela i udova te okretanje u kukovima. Tijekom dana preporučljivo je 30 minuta plivati, trčati ili voziti bicikl.
Večernja kupka u vrućoj vodi s dodatkom eteričnih ulja pomoći će vam da se oslobodite stresa i tako povećati vašu otpornost. Prakticirajte i druge tehnike protiv stresa - primjerice jogu, meditaciju ili autogeni trening.