"Da bi došlo do gubitka težine potrebno je da osoba održava razliku između broja kalorija koje konzumira svaki dan i kalorija koje sagorijeva kroz metabolizam i fizičkom aktivnošću", kazala je Leanne Redman s istraživačkog biomedicinskog centra Pennington u Baton Rougeu.
"Ono što smo otkrili pokazuje da nije bitno je li do smanjenja broja kalorija došlo kroz dijetu ili svakodnevnim vježbanjem", dodala je.
Trideset i pet odraslih osoba s većom kilažom - 16 muškaraca i 19 žena - sudjelovalo je u šestomjesečnom istraživanju. Dvanaestoro ih je stavljeno u skupinu koja je bila samo na dijeti i smanjen im je unos kalorija za 25 posto.
Dvanaestoro ih je stavljeno na dijetu i podvrgnuto vježbanju, njima je smanjen unos kalorija na 12,5 posto i povećana tjelesna aktivnost za 12,5 posto. Preostalih 11 sudionika istraživanja nije bilo ni na dijeti ni na vježbanju.
Redman i njen istraživački tim otkrili su da su skupina koja je bila samo na dijeti i skupina koja je kombinirala dijetu i vježbanje
izgubile jednako na težini. Izgubili su oko deset posto svoje težine, 24 posto masnog tkiva i 27 posto sala nakupljenog na području trbuha koje je jako povezano sa srčanim udarom.
Dakle, ako se radi samo o želji da se skine koji kilogram jednako dobri će biti dijeta ili vježbanje, zaključila je Redman.
Međutim, znanstvenici ističu da redovita vježba može poboljšati fizičko stanje tijela i smanjiti rizik od srčanih bolesti, šećerne bolesti ili nekih tipova raka.