Problem nastaje zato što se dani skraćuju, sve je manje dnevnoga svjetla pa tijelo proizvodi više melatonina, hormona koji uzrokuje pospanost.
"Depresija tijekom mračnih mjeseci nije neobična", rekao je profesor Juergen Zulley, liječnik sa sveučilišta u Regensburgu.
Za razliku od obične melankolije, zimsku depresiju karakteriziraju povećana pospanost, nedostatak snage, tromost, otežana koncentracija i općenito smanjena vitalnost.
Profesor Malek Bajbouj, psihijatar iz berlinske sveučilišne bolnice Charite kaže da se zimska depresija može dijagnosticirati kod osoba koje su depresivne svakodnevno, najmanje dva tjedna i kada se ponavlja najmanje dvije uzastopne godine.
Najbolje rješenje je svjetlosna terapija, kažu stručnjaci. Pritom se koristi posebna svjetiljka koja pruža dojam snažne sunčeve svjetlosti. Terapija se može provoditi u ambulanti ili kod kuće. Bijele zrake svjetiljke kroz mrežnicu oka stimuliraju određena područja mozga koja potiču proizvodnju serotonina. Poseban filter blokira štetno zračenje.
Dužina tretmana ovisi o snazi svjetiljke. "Tretman je najbolje provoditi ujutro kako bi tijelo 'razumjelo' da je svanuo dan", kaže Bajbouj. Ako se pravilno koristi, svjetiljka pokreće unutarnji sat, a rezultat toga je bolja koncentracija, poboljšanje sna i općenito uživanje u životu.
Profesor Thomas Schluepfer, zamjenik direktora Klinike za
psihijatriju i psihologiju iz bonnske sveučilišne bolnice, preporučuje osobama koje pate od zimske depresije da kupe svjetiljku koje se cijena kreće između 400 i 1200 eura, ovisno o snazi.
Što se tiče svjetlosti u solarijima, kaže Bajbouj, ono može popraviti raspoloženje u nekih osoba, ali ne utječe na razinu hormona kao svjetlosna terapija.
Zulley preporučuje umjereno vježbanje na svježem zraku, po mogućnosti u podne kad je sunčeva svjetlost najjača. Čak i kad je oblačno sunce je dovoljno jako da nam popravi raspoloženje.