U mnogim namirnicama koje svakodnevno konzumirano pronađena je kemikalija koja povećava rizik od obolijevanja od raka. Radi se o kemikaliji naziva akrilamid, a pronađena je u kavi, čipsu, prženim krumpirićima, krekerima pa i u nekim vrstama dječje hrane.
Ovaj opasan spoj nastaje termičkim zagrijavanjem prilikom prženja navedenih namirnica. Njoj su najizloženija djeca zbog niže tjelesna mase.
Opasnost akrilamida sada je potvrdila i agencija Europske unije EFSA (European Food Safety Authority) koja već predlaže nove zakone kojima će se se provoditi nadzor nad prehrambenom industrijom, prenosi Daily Mail.
U Hrvatskoj godišnje oko 23.000 oboljelih od raka, polovica umire
U Velikoj Britaniji proizvođači hrane već su pod velikim pritiskom ne bi li promijenili metode obrade hrane kako bi u tom procesu nastajala što manja količina akrilamida.
A zašto je točno ovaj spoj opasan?
'Akrilamid koji se konzumira oralno apsorbira se iz gastrointestinalnog trakta i distribuira po svim vitalnim organima i tamo se metabolizira. Tako nastaje glicidamid koji je uzročnik genetskih mutacija i tumora koje smo primijetili u istraživanjima nad životinjama', objašnjava dr. Diane Bedford koja je na čelu EFSA-inog odbora koji će se baviti istraživanjem akrilamida.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook