Spavanje duže ili kraće od šest do osam sati tijekom noći utječe na kognitivne procese te poremećuje prosuđivanje i vokabularne sposobnosti, piše Daily Mail. Znanstvenici upozoravaju kako neuredno spavanje može biti okidač za mentalne bolesti, a može biti 'krivac' i za ranu smrt.
Znanstvenici s londonskog sveučilišta pokazali su kako poremećaji spavanja u srednjoj dobi mogu kasnije oštetiti kognitivne sposobnosti. Šest testova bilježilo je memoriju, prosuđivanje, vokabular, glasovne sposobnosti i općenite kognitivne sposobnosti.
Između sedam i osam posto onih koji su spavali duže od osam sati imali su lošije rezultate u svim kognitivnim testovima, osim u onima koji su se odnosili na sjećanje u bliskoj prošlosti.
>> Kasnite na posao? Okrivite gen za spavanje!
Četvrtina žena i 18 posto muškaraca koji su sudjelovali u istraživanju i koji su spavali manje od šest sati imali su poteškoća s prosuđivanjem i vokabularnim sposobnostima. Znanstvenici kažu kako je sedam sati sna nužno za normalno funkcioniranje i zdrav život. Manje ili više sna loše utječe na velik broj aspekata života, pogotovo na koncentraciju, način izražavanja, prosuđivanje i vrijeme reagiranja.