U studiji objavljenoj u časopisu Nature, pokazalo se kako je devet od 16 cjepljenih majmuna uspješno izliječeno od infekcije SIV virusom (Simian Immunodeficiency Virus), koji je ekvivalent HIV virusu kod majmuna.
>> Testirajte se besplatno i sigurno na HIV i hepatitis C - rezultati za 20 minuta
Tim znanstvenika iz SAD-a sad želi sličan pristup upotrijebiti kako bi testirali cjepivo i protiv HIV virusa na ljudskim pacijentima.
'Uvijek je teško tvrditi da je nešto u potpunosti izbrisano - uvijek može ostati stanica koju nismo analizirali i u kojoj se nalazi virus. Ali u večini slučajeva, s vrlo strogim kriterijima... ništa nije ostalo od virusa u majmunima', istaknuo je profesor Louis Picker s insituta za cijepljenje i gensku terapiju Sveučilišta zdravlja i znanosti u Oregonu, a prenosi BBC.
Traži i uništi
Istraživački tim tražio je agresivnu sortu virusa, SIVmac239, koja je 100 puta smrtonosnija od HIV-a i od koje zaraženi majmuni umiru unutar dvije godine od zaraze. Ipak, kod nekih cjepljenih primata, virus se nije uhvatio.
Samo cjepivo bazirano je na drugom virusu, odnosno citomegalovirusu (CMV), koji pripada porodici herpesa. Cjepivo koristi infektivnu snagu CMV virusa da se raširi tijelom, no umjesto da šiti bolest, taj je virus modificiran tako da pokrene imunološki sustav na akciju te da se bori protiv molekula SIV-a.
'Održava oružane snage koje patroliraju svim tkivom u tijelu, cijelo vrijeme i na neodređeno vrijeme', pojasnio je Picker.
Dakle, Picker i njegov tim prvo su cijepili rezus makaki majmune te ih potom izložili SIV virusu. Prvo što su zamijetili jest da je virus ušao u tijelo majmuna i počeo se širiti, ali je imunološki sustav majmuna tada počeo reagirati, tražeći i uništavajući SIV virus.
Od majmuna koji su uspješno reagirali na cjepivo, oni su ostali nezaraženi i godinu i pol do tri godine dana nakon izlaganja SIV virusu.
Picker i njegov tim, međutim, i dalje pokušavaju dokučiti zašto je cjepivo bilo djelotvorno na samo otprilike polovici cijepljenih majmuna. 'Možda je razlog u tome što je SIV toliko patogen da je ovaj rezultat najbolji koji ćemo ikad dobiti. Događa se bitka, a u pedeset posto slučajeva dobija cjepivo, a drugu polovicu ne dobiva', zaključuje profesor Picker.
Testiranje na ljudima
U tijeku su testiranja tog cjepiva na majmunima koji su već zaraženi SIV-om, kako bi se vidjelo je li cjepivo djelotvorno i nakon što se primjeni na zaražeim životinjama.
Želja Picker i njegovog tima jest vidjeti može li se ta tehnika uspješno primjeniti i na ljudima. 'Kako bismo napravili verziju za ljude, moramo se pobrinuti da je u potpunosti sigurna. Proizveli smo CMV virus koji proizvodi istu reakciju imunološkog sustava, ali je manje virulentan, do točke gdje smatramo da je u potpunosti siguran', kaže Picker.
Naravno, čitava stvar prvo mora proći regulatorna tijela, a ako do toga dođe, Picker se nada kako bi s prvim kliničkim testiranjima mogli započeti u naredne dvije godine.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook