Operacija pri kojoj se instrument kroz usta spušta do želuca, kirurzi su načini otvor i instrument uvukli u trbušnu šupljinu, gdje se obavio odgovarajući zahvat. Upaljeno slijepo crijevo bilo je odstranjeno i izvađeno kroz usta.
>> Slijepo crijevo i žuč vadit će se kroz usta
Jeffu Scholtzu ova je operacija pomogla da se na posao vrati ranije, a 24 sata nakon operacije mogao je raditi i trbušnjake.
‘Liječnici su mi rekli da se odmaram, ali osjećam se odlično. Jeo sam pizzu i radio trbušnjake tri dana nakon operacije. Mislio sam da ću imati bolove u trbuhu, ali ih nemam', rekao je Jeff.
Pacijenti kojima se slijepo crijevo odstranjuje na konvencionalan način, u bolnici provode i do tjedan dana, a veće napore moraju izbjegavati i do šest tjedana.
Profesor Santiago Horgan, sa sveučilišta San Diego Medical Centre kaže da zahvat na 'stari' način može uzrokovati infekcije.
'Moj je otac bio kirurg i u njegovo je vrijeme vrijedilo pravilo: što veći rez, to bolji kirurg. Danas nastojimo raditi drugačije i pokušavamo minimalizirati traumu', rekao je Horgan.
'Nakon minimalno invazivnih operacija oporavak je brži i manje boli', rekao je dr. Hiten Patel, stručnjak za minimalno invazivne operacijske zahvate.
U SAD-u, Francuskoj, Grčkoj, Italiji i Indiji ovakvi zahvati već su prošle godine uspješno izvedeni na ljudima, a uskoro se očekuju i u Hrvatskoj.