Žene su vrijeme provedeno u kućanskim poslovima gotovo prepolovile u posljednjih 50 godina i to smanjenje vremena provedenog u kućanskim aktivnostima pretvara se u bitno smanjenu potrošnju energije, odnosno u višak kilograma, prenosi američki dnevni list USA Today rezultate istraživanja koje je izazvalo reakcije zbog diskriminacijskih konotacija.
Prema rezultatima istraživanja objavljenog u časopisu 'PloS One' žene su 1965. prosječno trošile 25,7 sati tjedno na spremanje, kuhanje i pranje rublja, a do 2010. ta je satnica pala na 13,3 h tjedno.
>> Borba s debljinom: Osnovcima će država dijeliti tone domaćeg voća
Usisavanjem se primjerice potroši prosječno 238 kalorija, a pranjem kupaonice oko 200 kalorija. Kada se tomu doda više sjedenja nego ranije u uredu ili kod kuće pred televizorom to bi moglo dovesti do porasta na težini, kaže voditelj istraživanja Edward Archer sa sveučilišta Južna Karolina u Columbiji.
Naravno, manje vremena potrošenog na kućanske poslove nije jedina promjena u posljednjih 50 godina. Sredstva za čišćenje postala su modernija, od usisavača kojima se lakše upravlja, preko perilica za suđe do električnih sjeckalica za hranu.
Dok su 1965. žene tjedno sjedile pred televizorom prosječno osam sati, 2010. na to su trošile više nego dvostruko više - 16,5 sati. To znači da su vrijeme provedeno u kućanskim poslovima zamijenile za sjedenje pred televizorom, a to je veliko smanjenje potrošnje energije, kaže Archer i dodaje da se ta promjena bez značajnog smanjenja unosa hrane tijekom godina mogla pretvoriti u višak kilograma. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook