Više od 83 posto Amerikanca pije kavu i zahvaljujući njima SAD je najveći svjetski potrošač ovog napitka. I Hrvati rado uživaju u kavi u svako doba dana. Mnogima je kofein omiljena 'droga' - gura nas kroz dan. Međutim, samo mali dio ovisnika razumije utjecaj kofeina na mozak. Tri različita spoja u kofeinu odgovorna su za budno stanje, piše Time.
S obzirom da se mjesta za kofein našlo i u brojnim energetskim pićima, ali i drugim proizvodima čini se da je ljubav između njega i ljudi daleko od svog kraja.
Nećete ništa u kafiću? Morat ćete platiti pola eura za sjedenje!
Kada uđe u tijelo kofein se razdvaja na tri različite, ali opet vrlo slične molekule - teofilin, paraksantin i teobromin. Svaki od ovih spojeva odrađuje svoj dio utjecaja na mozak. Kofein stvara pojačanu aktivnost mozga. Teobromin povećava protok kisika i hranjivih tvari u mozgu, teofilin povećava broj otkucaja srca i mogućnost koncentracije, a paraksantin sportski učinak.
SVE JE TO KEMIJA Novi pogled na hranu koju svakodnevno jedemo
Zajedno ovi učinci osiguravaju stanje budnosti, ali previše kofeina nije dobro jer dovodi do osjećaja anksioznosti i nelagode.
Znanstvenici su zbog toga zaključili da je 400 miligrama kofeina najsigurnija dnevna doza za odrasle osobe, odnosno tri šalice.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook