Slažemo se da su bebe čimpanze neodoljive i da bi se bilo predivno s njima koji puta poigrati, međutim još više stojimo iza tvrdnje da ih ljudi ne bi smjeli uzimati za kućne ljubimce, odnosno da im je mjesto u prirodi.
Uostalom, da čimpanze uzete za kućne ljubimce uglavnom očekuje okrutna sudbina potvrdila je i ugledna primatologinja Jane Goodall, koja je na svom blogu jasno istaknula kada i zašto nastaju golemi problemi.
Naime, dok su malene, čimpanze su totalni slatkiši jer traže puno ljubavi, međutim kako se krenu fizički i mentalno razvijati, tako nastaju i nevolje.
Čimpanze ipak nemaju ljudska prava
Čimpanze otprilike u petoj godine postaju toliko snažne da bez puno problema mogu fizički nadjačati većinu ljudi, a muke su i u tome što krenu iskazivati neposluh i destrukciju.
Njihova ponašanje tada počinje plašiti, pa naposljetku vlasnici krenu tražiti rješenja kamo s njima prije negoli dođe do kakvog incidenta.
Nažalost, čimpanze u toj dobi više nisu za povratak u divljinu, ali isto tako nisu ni za zoološke vrtove jer se ne znaju ponašati u okruženju pripadnika vlastite vrste.
Živote uglavnom, istče Goodall, završavaju u laboratorijima, pa ma koliko se sljedeći prizor činio sladak (jer poljupci i zagrljaj to jesu), kamo sreće da je prizor zabilježen negdje u prirodi, daleko od asfalta i bez povodaca.
View post on imgur.com