1. Računalno programiranje
Svijetom weba, programiranja i aplikacija u današnje vrijeme dominiraju muškarci, no malo tko zna da sve što oni danas rade mogu zahvaliti Adi Byron, grofici od Lovelacea koja je u 19. stoljeću napisala prvi računalni algoritam. No, nije ona bila jedina žena u samim počecima ove branše - šest žena, koje su poznavali i pod nadimkom 'ljudska računala', odradile su većinu programiranja na jednom od prvih računala ikad napravljenih. Žene su u ovom poslu bile dominantne sve do 50-ih godina prošlog stoljeća kad su se pri zapošljavanju počele koristiti tehnike koje su išle u prilog muškarcima.
2. Pivarstvo
Ispijanje piva nekako se oduvijek veže uglavnom za muškarce. Kad je utakmica - u jednoj ruci je daljinski, u drugoj piva. Kad je loš dan - u ruci je piva. Kad je dobar dan - u ruci je piva. Jer ima li što bolje od 'pivice s dečkima'? Ali ipak, kroz povijest pivu su uglavnom 'kuhale' žene. O tome svjedoče i drevni egipatski hijeroglifi prema kojima je pravljenje piva bilo ženski posao. Danas pak u toj industriji radi svega 1 posto žena, piše Huffingtonpost.
Momci navalite: Selo puno mladih slobodnih Brazilki čeka, ali pod jednim uvjetom...
3. Produkcija filmova
Najjača filmska industrija je, dakako, ona američka, a u upravo u njoj su od 1916.-1923. najutjecajnije bile - žene. Njih na stotine nadjačale su muškarce u pisanju scenarija te režiranju i produkciji filmova. U navedenom vremenskom periodu filmska industrija bila je najplodnija industrija za žene u SAD-u.
4. Bubnjanje
Većina današnjih bendova za bubnjara ima muškarca, no je li oduvijek bilo tako? Prva ikad zabilježena bubnjarica bila je mezotopamska svećenica Lipushiau. Bubnjevi su bili simbol plodnosti i ženama su bili sveti. Tijekom 3.000 godina povijesti čovječanstva žene su tijekom vjerskih rituala svirale bubnjeve. Sve se to promijenilo kad je Crkva ženama zabranila pjevanje i sviranje tijekom obreda.
5. Medicina
Mnoge žene su u starom Egiptu i staroj Grčkoj bile među najcjenjenijim medicinarima. Kasnije su redovnice liječile ljude i pronalazile nove ljekovite tvari.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook