OSTAVITE VAŠE KOMENTARE NA TEMU DANA NA FACEBOOKU I TWITTERU, A NAJZANIMLJIVIJE ĆEMO PROČITATI U VIJESTIMA NOVE TV U 17 SATI I U DNEVNIKU NOVE TV U 19 I 15.
Libijski predsjednik Moamer Gadafi navodno prijeti kako će dići u zrak naftna postrojenja u zemlji. Tako tvrdi neimenovani izvor za američki časopis Time. 'Sabotaža naftnih postrojenja trebala bi pobunjenicima poslati poruku 'Ili ja, ili kaos', piše Time navodeći kako Gadafi najveću potporu ima od male, ali elitne vojske koja broji 45 tisuća ljudi.
'Imam novca i oružja i mogu se boriti koliko god bude trebalo', navodno je kazao Gadafi. No, isti izvor je nedavno kazao kako se neredi na Bliskom istoku nikad neće proširiti na Libiju jer Gadafi sve drži pod čvrstom kontrolom.
>> Gadafi: Ja sam vođa revolucije i umrijet ću kao mučenik!
>> Gadafija svi napuštaju: U Benghaziju dvije tisuće mrtvih?
Jedino što jest pouzdano jest da je cijena nafte na svjetskom tržištu porasla na više od 95 dolara po barelu, a ako se situacija ne stabilizira financijski analitičari predviđaju rast i od 140 do 200 dolara.
Gadafija polako napuštaju njegovi dužnosnici. Posljednji u nizu je ministar vanjskih poslova Abdul Fattah Younis koji je kazao CNN-u da je odlučio napustiti položaj kad je čuo da je u Benghaziju ubijeno 300 nenaoružanih civila. Također je za pokolj optužio Gadafija nakon čega se ministru gubi svaki trag. Svejtski mediji javljaju da je otet, a libijska državna televizija objavila je kako su ministra 'otele bande' u Benghaziju.
Libija - tisuću mrtvih
Vjeruje se da je dosad oko tisuću ljudi ubijeno u nemirima u Libiji, izjavio je talijanski ministar vanjskih poslova Franco Frattini, dodavši da je istočna povijesna pokrajina Cirenaika potpuno izvan kontrole Moamera Gadafija. 'Nemamo potpune informacije o broju mrtvih ljudi', rekao je Frattini novinarima u Rimu. 'Vjerujemo da su vjerodostojne procjene o oko tisuću mrtvih'.
Vojni časnici u gradu Tobruku, u blizini granice s Egiptom, koji su još uvijek u odorama, ali više nisu odani Gadafiju, potvrdili su da ta povijesna pokrajina s Bengazijem kao glavnim gradom više nije u rukama libijskog čelnika.
Prijetnja od širenja sukoba čini se sve izglednija, a Italija se sprema za nevjerojatnu brojku od milijun emigranata za koje se vjeruje da će pokušati pobjeći iz Libije. Neki analitičari, pa i svjetski čelnici, smatraju kako je izgledno da se u situaciju u Libiji i rješavanje tamošnjih nereda uključi i SAD. Smatrate li Vi da je to potrebno?