Budući da biljke apsorbiraju ugljični dioksid, SAD bi u narednim desetljećima mogao smanjiti svoju emisiju stakleničkih plinova za oko 50 posto. No to nije sve, novo gorivo bi se moglo koristiti i u klasičnim motorima, ali se ne bi morao miješati poput ostalih biogoriva čiji se etanol miješa s benzinom, piše Phys.org.
Christodoulos Floudas, profesor kemijskog i biološkog inžinjeringa zajedno sa svojim timom već nekoliko godina analizira različite mogućnosti u kojima bi SAD mogao svoja vozila pogoniti sintetičkim gorivima, umjesto naftnim derivatima. To bi gorivo, osim gospodarskih, imalo i ekoloških prednosti.
>> Amerikanci lete na 'alkoholnom' gorivu!
'Cilj je istovremeno proizvesti dovoljno goriva i smanjiti emisije CO2 ili drugih stakleničkih plinova za 50 posto. Pitanje je ne samo može li se to učiniti, nego i postoji li mogućnost da se to izvede na ekonomski isplativ način, a odgovor je potvrdan u oba slučaja', rekao je profesor Floudas.
U proizvodnji bi se koristio Ficher- Tropschov proces. Naime, ugljik i vodik iz bilja povezuju se u složene spojeve slične benzinu i dizelu, dok se biljni materijali zagrijavaju na temperaturu između 1.000 i 1.300 stupnjeva Celzijevih i pretvaraju se u plin. Potom se Fischer-Tropschovim procesom plin pretvara u lance ugljikovodika koji se dalje procesuiraju uz pomoć katalizatora poput nikla ili željeza, a konačni proizvodi su goriva, voskovi i lubrikanti koji se inače dobivaju iz nafte.
Međutim, ovaj cilj nije moguće ni lako ni brzo ostvariti jer bi u realnom pristupu u kojem bi se plan provodio postupno, SAD-u trebalo 30 do 40 godina za potpuni prelazak na sintetičko gorivo. Isto tako, to će biti vrlo skup projekt te će stajati oko 1.100 milijardi dolara.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook