Je li ovo budućnost?

Televizorima ćemo upravljati – pogledom!

Slika nije dostupna
Kompanije Haier i Tobii razvile su prototip televizora s čijim se opcijama upravlja pogledom.

Način na koji upravljamo televizorima uskoro bi se mogao u potpunosti promijeniti – Apple, Microsoft i druge kompanije trenutno razvijaju tehnologiju glasovnog upravljanja, odnosno upravljanja pokretom koje bi trebalo omogućiti da TV-u samo kažemo što da napravi ili da napravimo određeni pokret rukom po zraku kako bi promijenili kanal, pojačali zvuk i slično.

I televizori postaju sve 'pametniji'!

U Haieru vjeruju da ipak nećemo morati 'razgovarati' s televizorom niti mahati rukama po zraku, već ćemo televizorima moći upravljati – pogledom! Ova je kompanija na IFA sajmu predstavila zanimljiv prototip televizora nazvan Gaze TV kojeg su razvili u suradnji sa švedskom kompanijom Tobii.

Na BBC-u kažu da je ova tehnologija još u ranom stadiju razvoja te da je još nepouzdana, no 'ima potencijal korisnicima ponuditi alternativu tradicionalnim daljinskim upravljačima'. Najvažniji dio ove tehnologije jest senzor koji se nalazi između gledatelja i televizora i koji prati oči i treptanje očiju gledatelja (prije korištenja potrebna je kalibracija uređaja za svakog gledatelja) i na taj način omogućava navigaciju, selektiranje i upravljanje opcijama ovog TV-a.

Ekipa iz Tobiija koja razvija ovu tehnologiju smatra da je upravljanje pogledom 'prirodniji način upravljanja televizorima i drugim uređajima' te se nadaju da će uskoro potpisati ugovore i drugim proizvođačima televizora koji će je koristiti i u vlastitim uređajima.

U posljednje vrijeme Tobii je predstavio različite konceptne i testne uređaje u kojima su primijenili ovu tehnologiju poput sustava u automobilima, velikih ekrana u operacijskim salama i u video igrama, a nedavno je i Lenovo predstavio konceptno prijenosno računalo s ovom tehnologijom na kojemu je omogućeno skrolanje dokumenta pogledom – dakle, umjesto neprestanog klikanja mišem ili pritiskanja tipki na tastaturi, potrebno je samo pogledati u određenu točku na ekranu kako bi se prikazala nova stranica dokumenta.

Evo zašto će Appleov TV biti revolucionaran!

Prve proizvode koji će imati ovu tehnologiju i koji će se naći u prodaji na tržištu možemo očekivati tijekom sljedeće godine.  

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.