Više ništa ne može zaustaviti ledenjake na zapadu Antarktika da se otope i podignu razinu svjetskih mora, koja će prema predviđanjima znanstvenika, porasti i do 1,2 metra.
Radi se o ledenjacima na području Amundsenovog mora, ističe glaciolog i glavni autor studije, Eric Ringot, sa spomenutog sveučilišta i NASA-inog Jet Propulsion Laboratoryja. Studija koju su napravili Ringot i njegovi kolege bit će objavljena u znanstvenom časopisu Geophysical Research Letters, prenosi NASA.
SATELITSKA SNIMKA Golema santa odlomila se od Antartika i prijeti brodovima
Ti ledenjaci već znatno pridonose podizanju razine mora, oslobađajući toliko leda u more godišnje, koliko se oslobađa i na Greenlandu. Oni sami imaju dovoljno leda da podignu razinu globalnih mora za 1,2 metra i tope se znatno brže nego što su to znanstvenici dosad mislili.
"To će područje dati ogroman doprinos u podizanju razine mora u narednim desetljećima i stoljećima. Konzervativna procjena bila bi da bi to moglo trajati nekoliko stoljeća, dok sav led ne istekne u more", istaknuo je Ringot.
"Propadanje tog leda je nezaustavljivo", zaključio je Ringot. U njegovoj studiji korišteni su podaci dobiveni iz satelita, zrakoplova, brodova i kopnenih opservatorija na Zapadnom Antarktiku.
Učinak takvog podizanja razine mora imat će ogromne posljedice po čovječanstvo, a utjecat će i na morske struje, što će povući čak i još veće posljedice dugoročno gledano.
"Vrlo ugrubo rečeno, sad smo suočeni s takvim porastom globalne razine mora, kao da se radi o konstantnom naletu oluje Sandy", istaknuo je za Science glaciolog Richard Alley sa državnog sveučilišta Pennsylvania.
Kad bi se otopio sav ledeni pokrov na Zapadnom Antarktiku, mogli bismo očekivati porast globalne razine mora za oko 4 metra. Mnogi gradovi u svijetu bili bi suočeni s katastrofom, primjerice, čak 73 posto Miamija bilo bi pod vodom, dok bi oko 20 posto New Yorka i Los Angelesa doživjelo istu sudbinu.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook